همه چیز درباره نمایشگر موبایل

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۳/۲۰ سه شنبه

پنل های مختلف

امروزه بیشتر از 80 یا 90 درصد گوشی های موجود در بازار از دو نوع پنل بهره میبرند. یکی IPS و دیگری AMOled است که دو فناوری متفاوت از همدیگراند. واحد اندازه گیری تصویر، پیکسل است یعنی هر عکس یا فیلم از یک سری پیکسل تشکیل شده است که برای نمایش دادن آنها یکسری پیکسل نیاز است، پس نمایشگر ها چه (آی پی اس ) و چه (امول ای دی ) از پیکسل ساخته شده اند. اما بزرگترین فرق بین نماشگرهای AMOLED با  IPSLCD این است که در نمایشگر های امو ال ای ادی یکسری پیکسل وجود دارد که هر کدام از آنها به صورت مجزا قادر هستند. به طور مستقل متناسب با تصویری یا فیلمی که کاربر میخواهد مشاهده کند، انرژِی مصرف کنند و آنرا به نور تبدیل نمایند. اما در نمایشگر های IPS بر خلاف AMOLED پیکسل ها نمیتوانند به صورت مستقل از خودشان نور تولید کنند، بلکه نیاز به یک بک لایت back light دارند )نوری که در زیر تمام پیکسل ها قرار دارد و با پیکسل ها برخورد میکند و باعث میشود پیکسلها فیلتر نور را تغییر میدهند(. این تفاوت ها باعث یکسری اتفاقات میشود که آنها را به صورت جداگانه برسی میکنیم.

پنل های مختلف گوشی

نمایشگر های AMOLED  در جایی که تاریک است و پیکسلشان خاموش است عمق رنگ مشکی بیشتری را نسبت نمایشگر های IPS به کاربر تحویل میدهند، چون نمایشگر هایIPS در زیر خود بک لایت دارد و به کمک آن، رنگ را تغییر میدهند و به رنگ مشکی تبدیل میکنند، هرچند در تلاش باشد رنگ مشکی را نمایش دهد در حقیقت فقط نور را فیلتر میکند، به همین دلیل رنگ مشکی مطلقی را نمیتواند ارائه دهد. اما برعکس در نمایشگر هایAMOLED  چون هر پیکسل به صورت مجزا فعالیت میکند و در نشان دادن رنگ سفید که حاصل ترکیب تمام رنگهای اصلی است، رنگی که به نمایش میگذارد کاملا سفید نیست بلکه مایل به زرد است. اما نمایشگرهای IPS در نمایش دادن رنگ سفید بهتر از نمایشگر های AMOLED عمل میکنند، یعنی تراز سفیدیشان بالاتر است، پس نتیجه میگیریم که AMOLED  در نمایش دادن رنگ مشکی و IPSLCD در نمایش دادن رنگ سفید بهتر عمل می کند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که هنگامی که رنگ مشکی عمق بیشتری داشته باشد کنتراست بالاتر است، تقریبا باید گفت رنگها کمی اغراق آمیز تراند اما در نمایشگر های IPS چون پیکسلها به همدیگر نزدیک هستند و نظم بیشتری دارند، رنگها را طبیعی تر نشان میدهد. پس اگر گرافیست هستید و دنبال رنگهای طبیعی می گردید، نمایشگر هایIPS میتوانند انتخاب بهتری باشند. اما اگر شارپنس و غلظت رنگ برایتان اهمیت دارد و به نمایشگری با کنتراست بالا بیشتر علاقه مند هستید، نمایشگر های AMOLED رضایت بخش تر هستند. موضوع دیگر بحث روشنایی است. همانطور که گفتیم در نمایشگر های AMOLEDبه صورت مجزا از خود نور میدهند و هر کدام از آنها در صورتی که اگر در ماکزیمم حالت ممکن خودشان قرار بگیرند، روشنایی بیشتری را ارائه میدهند. پس در زیر نورخورشید و مکان های پر نور، نمایشگر هایAMOLED  نسبت به نمایشگر های IPS روشنایی بهتری را به نمایش میگذراند.

 

مصرف باتری

همانطور که ذکر شد در نمایشگر هایAMOLED  اگر نقطه ایی مشکی باشد، پیکسل مربوطه خاموش میشود، پس یعنی انرژی کمتری مصرف میشود در نتیجه شارژ دهی باتری نیز بالا میرود. پس اگر به dark mode یا تم تاریک بیشتر علاقه مند هستید، نمایشگر AMOLED باعث بیهینه شدن باتری شما میشود. اما اگر خواهان تصاویر یا تم روشن هستید نمایشگر های IPS برای مصرف باتری بهینه تر هستند. پس نمیتوان گفت که نمایشگر ها بر همدیگر برتری دارند.

اگر طبیعی بودن رنگها برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است و در محیط های کم نور کار میکنید و بیشتر با منو و رنگ های سفید در ارتباط هستید، برای مصرف بهینه باتری نمایشگرهایIPS  انتخاب بهتری هستند. اما اگر به دنبال عمق بیشتر رنگ مشکی هستید وکنتراست، شارپنس و غلظت رنگها برایتان حائز اهمیت است یا به تم دارک و تیره بیشتر علاقه مند هستید، برای بهینه مصرف شدن باتری نمایشگر های AMOLED توصیه میشود.

مصرف باتری نمایشگر آمولد

نکاتی در مورد AMOLED

فرق بین AMOLED،  SUPER AMOLEDو Diynamic AMOLED: امو ال ای دی پنلی است که مبنای کار محسوب میشود، اما سوپر امو ای ای دی تکنولوژی است که سامسونگ روی مبنای کار یا همان امو ال ای دی پیاده کرده است و در گوشی های میان رده اش از آن استفاده میکند. اما داینامیک امو ال ای دی تکنولوژی دیگری است که سامسونگ باز بر روی امو ال ای دی اعمال کرده و در گوشی های پرچم دار از آن استفاده میکند. تفاوت بین امو ال ای دی، سوپر امو ال ای دیو داینامیک امو ال ای دی در میزان روشنایی آنها و کیفیت نمایش است.

 

رزولوشن

معنی رزولوشن : هنگامی که میگویند رزولوشن گوشی 1920 در 1080 است، در واقع 1920 تعداد خط هایی است که در عرض نمایشگر وجود دارد و 1080 تعداد خط هایی است که در طول نمایشگر وجود دارد. موقعی که این دو عبارت را در همدیگر ضرب کنند، عدد به دست آمده 273600 است و این عدد، تعداد پیکسل هایی است که در نمایشگر قرار دارد. هرچقدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، باعث میشود نمایشگر کیفیت بالاتری داشته باشد. یعنی نمایشگر 1440 در 2300 قاعدتا کیفیت بیشتری دارد.

رزولوشن نمایشگر موبایل

تراکم پیکسلی ppi

ppi مخفف pixel per inch  است، یعنی تعداد پیکسل هایی که در هر اینچ وجود دارد. در واقع تراکم پیکسلی یک عدد است که  چشم انسان توانایی محدوده ی خاصی از این اعداد را دارد و از یک مرز به بالاتر قادر به دیدن آن نیست. این عدد تراکم پیکسلی، 300 است که چشم ما قادر به دیدن تراکم کمتر آن است، اما نمیتواند بالاتر از تراکم پیکسلی 300 را درک کند.

 

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا