قابلیت های جدید اندروید 11

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۷/۱ سه شنبه

انتظار ها به پایان رسید و در 8 سپتامبر 2020 گوگل بعد از انتشار چندین نسخه بتا از اندورید یازده، بصورت رسمی این نسخه را معرفی کرد. خاطر نشان است به علت شرایط سیاسی و بیماری کرونا، گوگل نتوانست در رویداد  IO 2020 Google که  قرار بود در اردیبهشت ماه امسال برگزارشود، آن را معرفی کند. به قول گوگل؛ نسخه 11 بطوری بهینه شده است تا راه های ساده تری را برای مدیریت مکالمات، حریم شخصی و تنظمات در اختیارتان قرار دهد. گوگل همواره سعی دارد تا در نسخه های جدید تر از سیستم عامل خودش علاوه بر رفع باگ ها و موارد امنیتی، ابزارها و کاربرد های این سیستم عامل را افزایش دهد. برای نمونه بکارگیری هوش مصنوعی در موارد حدس و پیش بینی جملات و کلمات یک نمونه بارز برای صحت این حرف می باشد که در نسخه یازده زیاد مورد توجه قرار گرفته است.

برخی دیگر از امکانات نیز از نظر UX میتواند دارای اهمیت بالایی باشد. برای مثال حباب های چت که کاربر در حین استفاده همزمان از چندین اپلیکیشن و بدون خروج از آنها بتواند به چت کردن خود ادامه دهد، میتواند تجربه کاربری خوبی را برای کاربر داشته باشد. یا مدیرت نوتیفیکشن ها که بهبود چشم گیری داشته است و دیگر کاربر میتواند بدون سردرگرم شدن بین نوتیفیکیشن های زیادی که دریافت میکند، مهم ترین آنها را از دست ندهد و سردرگم هم نشود.

اندروید 11

حالا نگاهی به تغییرات این نسخه بیاندازیم:

بصورت کلی این تغییرات را درشش گروه مکالمات، ضبط محتوی، ابزارهای حدس و پیش بینی، دسترسی ها، کنترل های دستگاه، حریم شخصی و امنیت میتوان مشاهده نمود.

 

مدیریت مکالمات

در این نسخه همه پیام هایتان را در یک ناحیه در بخش اعلان ها نشان میدهد که این قسمت از اهمیت بیشتری برخوردار است و دیگر پیامی را از دست نخواهید داد. این مکالمات همواره روی صفحه قفل شما نشان داده خواهند شد. نوتیفیکیشن هایتان را میتوانید بر اساس اولیت مهم بودن شان مشخص کنید تا پیام هایتان در بالای تمامی نوتیفیکیشن ها نمایش داده شوند و هم چنین این نوتیفیکیشن ها روی صفحه فقل گوشیتان سریعا نمایش میدهد تا آنها را از دست ندهید. میتوان گفت هوشمندانه تر نوتیفیکیشن دریافت میکنید.

 

مدیریت مکالمات در اندروید 11

حباب ها: تلفیق چت و چند وظیفگی

فرض کنید شما در حال استفاده از یک نرم افزار هستید و نمیخواهید بصورت مداوم صفحه چت را هم ترک کنید، این امکان باعث خواهد شد که بدون از دست دادن چت با بیرون رفتن های مداوم از صفحه چت به کارهای دیگرتان داخل گوشی نیز برسید.

قبلا در مسنجر فیسبوک این امکان پیاده سازی شده بود. به این صورت که مکالمات همیشه بصورت شناور روی صفحه نشان داده میشد و با یک حباب مکالمات همواره روی صفحه گوشی قابل دسترسی بودند. حالا گوگل این امکان را در سیستم عامل پیاده سازی کرده است تا برنامه نویسان بسته به نیازشان آن را در اپلیکیشن های خود پیاده سازی کنند.

تلفیق چت و چند وظیفگی در اندروید 11

تصویر برداری از صفحه نمایش بصورت داخلی بلاخره فراهم شد

قبلا برای شما هم پیش آمده است که میخواستید از صفحه گوشیتان فیلم بگیرید، حتما باید گوگل پلی را زیر و رو میکردید تا یک نرم افزار خوب برای این کار پیدا می کردید و یا ممکن بود خود شرکت سازنده تلفن همراه شما این امکان را برایتان فراهم کرده باشد. اما مشکل زمانیست که شرکت سازنده بخواهد از نسخه خام اندروید روی گوشی هایش استفاده کند در اینصورت فیلم گرفتن از صفحه گوشی به شکل ناخوشایندی کاربر را اذیت میکند.

اما حالا دیگر برای فیلم برداری از صفحه نمایش به نرم افزارهای ثالث نیاز ندارید و گوگل آن را در این نسخه بصورت داخلی فراهم نموده است. در ضبط از صفحه نمایش میتوانید صدای سیستم عامل یا میکروفن و یا هردو را با هم داشته باشید.

 

تصویربرداری از صفحه نمایش در اندروید 11

 

براحتی انتخاب کنید و اشتراک بگذارید

میتوانید قسمتی از متن داخل یک اپلیکیشن را انتخاب کرده، آن را داخل یک نرم افزار مانند مترجم ها ببرید، ترجمه کنید و یا به اشتراک بگذارید. برای تصاویر هم امکان انتخاب و اشتراک گذاری در نظر گرفته شده است و دیگر لازم نیست برای استفاده از عکس های داخل یک اپلیکیشن آنها را اسکرین بگیرید.

 

اشتراک گذاری راحت در اندروید 11

 

 

سیستم عامل دیگر میتواند آنچه میخواهید را براحتی حدس بزند

یکی از تغییراتی که میتوان به جدیت گفت هر بار و در هرنسخه از اندروید رخ داده استفاده از هوش مصنوعی در این سیتستم عامل است تا بتوان تعامل سیستم عامل و کاربر را به نحوی بهبود ببخشد. برای مثال در ریپلی ها موقع چت کردن، یا پیشنهاد اپلیکیشن به شما و یا مثلا موقع پوشه بندی اپلیکیشن ها در لانچر نام پوشه را براساس محتویات داخلی پوشه به شما پیشنهاد میدهد.

 

سیستم عامل اندروبد11

با صدایتان میتونید تلفن تان را کنترل کنید

به طور جدی میتوان گفت که معلولین بعنوان بخشی از جامعه ما مستلزم امکانات خاصی هستند که در این نسخه 11 سیستم عامل اندروید بهبود خوبی پیدا کرده است. بدین صورت که شما میتوانید کنترل بهتر و کامل تری روی تلفن تان فقط از طریق صدایتان داشته باشید و این امکان در حال آفلاین هم قابل استفاده است.

 

دسترسی های یک بار مصرف

دسترسی ها از موارد حساس و امنیتی اندروید به شمار می آیند که توجه زیادی به آنها میشود و در این آپدیت تغییراتی داشته اند. برای نمونه خیلی از مواقع برایمان پیش آمده که بخواهیم فقط یک بار مجوزی را به اپلیکیشن بدهیم و بعد از خروج دیگر مجوز منقضی شده باشد. حالا میتوانید به اپلیکیشن ها اجازه دسترسی را یک بار بدهید تا در مراجعه بعدی به اپلیکیشن دوباره تصمیم بگیرید که این دسترسی را نیاز دارید یا نه!

 

دسترسی یکبار مصرف در اندروید 11

 

دسترسی ها خودشان منقضی میگردند

همه ما در تلفن های همراهمان لیست بلند بالایی از اپلیکیشن ها را داریم که از آنها استفاده نمیکنیم. ولی دسترسی هایی را به آنها داده ایم که در مواردی میتوانند این دسترسی ها حساس باشند. یک امکان بسیار خوب و امنیت دیگراین است که اگر برای مدتی از یک اپلیکیشن استفاده نکنید، اندروید بصورت اتوماتیک این دسترسی ها را حذف میکند و دیگر بدون اجازه به منابع شما دسترسی نخواهد داشت.

 

قابلیت های اندروید 11

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا