روت کردن گوشی به چه معناست و چه مزایا و معایبی دارد.

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۷/۶ یکشنبه

همان طور که میدانیم سیستم عامل اندروید بر پایه کرنل لینکوس توسعه داده شده است. اگر بخواهیم بصورت دقیق این دو موضوع را به هم ربط بدهیم این گونه است که در لینوکس یک سطح کاربری وجود دارد که به اصطلاح به آن روت گفته میشود که به همه منابع دسترسی دارد و محدودیتی برای آن وجود ندارد.

روت یا  root در زبان انگلیسی به معنی ریشه گیری می باشد و این نیز بدین مفهوم است که این سطح کاربری ریشه ی سیستم عامل را به ما میدهد.

اندروید نیز از این قضیه مستثنی نیست! اما داستان از آنجا شروع میشود که بدلیل مسائل و مشکلات امنیتی، اندروید این کاربری و دسترسی های آنرا به ما نمیدهد. و تنها توسط برخی از نرم افزار ها که از نظر گوگل غیر قانونی محسوب میشود و بسیاری از سازنده های دستگاه های اندرویدی روت کردن را نقض گارانتی میدانند.

روت کردن

اما روت کردن چه بر سر سیستم عامل می آورد؟

هنگامی که دستگاه اندرویدی خود را روت میکنید، شما به تمامی منابع دستگاه تان از دستکاری میزان فرکانس پردازنده تا تغییر فایل های سیستمی دسترسی دارید.

در حالت عادی، هر کدام از اپلیکیشن های نصب شده در سیستم عامل در محدوده امنی که برایشان تعریف شده است نصب و فعالیت میکنند و میزان استفاده و دسترسی آنها به منابع نیز تحت مدیریت است. اما هنگامی که دستگاه شما روت میشود این سطع دسترسی بالاتر رفته به حدی که یک اپلیکیشن به راحتی تمام به منابع اپلیکیشن دیگر دست پیدا میکند.

 

آیا روت کردن مزایایی هم دارد؟

 

از مزایای روت کردن میتوان به نصب کاستوم رام ها اشاره کرد که امروزه بدلیل توسعه و تغییرات سیستم عامل اندروید و شخصی سازی هایی که بسیاری ازین شرکت روی این سیستم عامل انجام میدهند امکان ارائه آپدیت برای تمامی دستگاه هایشان را سخت کرده است بطوری که برخی شرکت ها بعد از یک یا دو سال دیگر دستگاه های فروخته شده را بروز نمیکنند که با کمک کاستوم رام ها به راحتی میتوان نسخه جدید از سیستم عامل را همراه با تغییراتی روی دستگاه قدیمی تان نصب کنید.

 

آیا روت کردن معایب هم دارد؟

این موضوع پوشیده نیست که با روت کردن میزان آسیب پذیری سیستم عامل بالا رفته و امنیت شما تقریبا دست خودتان می افتد و سیستم عامل دیگر نمیتواند از اطلاعات دستگاه تان مراقب کند! دسترسی به فایل های سیستمی، منابع سخت افزاری و... تنها با یک پذیرفتن یک درخواست که از طرف هر اپلیکیشنی قابل انجام خواهد بود. حالا شما فکر کنید که اپلیکیشن مورد نظر یک بد افزار یا یک جاسوس افزار باشد!

با روت کردن دیگه خبری از آپدیت هایی که بصورت خودکار سیستم عامل از طرف شرکت سازنده آنها را دریافت میکند، نیست و این آپدیت ها دیگر دریافت خواهند شد که به اصطلاح بصورت ota قابل آپدیت نیستند.

 

دستگاهم اندرویدی ام را روت کنم یا نه؟

با نگاهی به معایب و مزایای روت کردن، میتوان این نتیجه را گرفت که اگر شما مجبور هستید و اپلیکیشنی دارید که به این دسترسی نیاز دارد یا مجبور به نصب کاستوم رام هستید، راهی برای شما باقی نمانده است. البته در این شرایط اگر مراقب باشید. از مارکت های معتبر مانند گوگل پلی و... اقدام به نصب اپلیکیشن هایتان و از نصب اپلیکشن های مشکوک و بی نام و نشان اجتناب کنید. دسترسی اپلیکیشن هایتان را بررسی کرده و مواظب شان باشید. با این موارد میتوانید خطرات احتمالی تا حد زیادی کاهش دهید.

 

برخی از دیدگاه های اشتباه نسبت به روت کردن

روت کردن باعث نمیشود که دستگاه شما کند عمل کند، همانطور که اشاره کردیم با روت کردن تنها سطح دسترسی ما بیشتر میشود نه چیز دیگری!

روت کردن باعث نمیشود اطلاعات شما از بین برود، چون فرایند روت کار خاصی به داده های شما ندارد!

بعد از روت کردن شما براحتی میتوانید دستگاهتان را آنروت کرده و دسترسی مورد نظر را از بین ببرید. و روت شدن بدون بازگشت نیست!

روت کردن

 

روش های زیاد و متنوعی برای روت کردن وجود دارند که برخی از آنها را به صورت مختصر معرفی می کنیم.

این ابزارها تنها برای روت کردن می باشند. برای استفاده از دسترسی ایجاد شده باید از اپلیکیشن هایی مانند SuperUser ، SuperSu و…  را نصب کنید و بصورت حرفه ای از دسترسی روت استفاده کنید.

 

 

Root Genius-1

با کمک این ابزار به راحتی یک لمس روت کنید! در دو نسخه ویندزی و اپلیکیشن اندرویدی در دسترس میباشد.

این ابزار بیشتر گوشی ها و تبلت های اندرویدی، از برند های معروف گرفته تا ناشناخته را روت میکند.

 

 

روت کردن

 

2-KingRoot

 

یکی از ابزار های قدیمی است که برای اندروید 2.2 تا 6 خوب جواب میدهد، این ابزار نیز تنها با یک لمس دستگاه شما را روت میکند. در دو نسخه اندرویدی و ویندزی موجود است. بعد از نصب این اپلیکیشن و لمس دکمه داخل نرم افزار بصورت آنلاین شروع به روت کردن میکند.

داخل برنامه هم یک چک کننده روت وجود دارد تا بعد از اتمام فرآیند به شما اطلاع دهد که دستگاه شما روت شده یا نه.

 

رووت کردن

 

 

3- On Click Root

این ابزار تنها مخصوص ویندز است و برای افرادی که قصد روت از طریق کامپیوتر دارند مناسب است.

اما برای گوشی های HTC  این ابزار ناکام است و توانایی روت هیچکدام از گوشی های این شرکت را ندارد. ولی به ادعای سازندگان آن، تقریبا بیشتر دستگاه های موجود در بازار را میتوان با کمک این ابزار روت کرد و کار با آن بسیار راحت است.

 

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا