معرفی بهترین و امن ترین پیام رسان های دنیا

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۷/۱۲ شنبه

امروزه با توسعه گوشی های هوشمند و فراگیر شدن آنها و مسئله ارتباطات سبب شده که تقریبا کمتر کسی پیدا میشود که گوشی هوشمند داشته باشد و از یک پیام رسان استفاده نکرده باشد. وظیفه پیام رسان ها همان گونه که از نام آنها پیداست رساندن پیام بین گیرنده و فرستنده است. اما امروزه پیام رسان ها وظیفه های سنگین تری را به دوش میکشند تا علاوه بر راضی نگه داشتن کاربرانشان امکاناتی فراتر از تبادل پیام ها در اختیارشان قرار دهند و این سبب شده است که بسیاری از کسب و کارها روز به روز به این پیام رسان ها وابسته شوند. این میتواند ناشی از امکاناتی باشد که مسنجر ها در اختیار کاربرانشان قرار داده اند. برای مثال تلگرام در ایران یک نمونه بارز از این قضیه است و با داشتن امکاناتی مانند ربات ها، کانال ها و... توانسته به خوبی جای خودش را در بین کاربران و بویژه کسب و کارهای آنلاین باز کند.

مسئله امنیت بویژه امنیت اطلاعات یکی از مهم ترین فاکتور های دنیا، بخصوص دنیای دیجیتال میباشد. حال این قضیه باعث میشود تا یک پیام رسان نسبت به دیگری برتری پیدا کند.

پیام رسان های امن

حال این امنیت چگونه است؟!

فرض کنید شما دارید برای دوستتان از طریق شخصی رابط نامه میفرستید، اگر شخص مورد اعتماد نباشد میتواند نامه را در مسیر رساندن باز کند و از محتویان آن با خبر شود! اما فرض کنید شما و دوستتان یک پروتکل برای خودتان در نظر میگیرید که نامه تان را مهر و موم کنید. دیگر دست شخص از خواندن نامه کوتاه میشود. حال در نظر بگیرید محتوی نامه خیلی حساس و حیاتی باشد. آیا شما میتوانین تنها با مهر و موم کردن نامه با خیال آسوده نامه بفرستید!؟ جوابتان قطعا خیر میباشد.

حال بیایید پروتکل جدیدی در نظر بگیریم، شما محتوی نامه تان را کد گذاری کرده و نحوه بازگرداندن آن را فقط شما و دوستتان بدانید. حال میتوانید با خیالت راحت نامه تان را در اختیار هر شخصی قرار دهید حتی بصورت کاملا باز!

باز هم یک مشکل دیگر وجود دارد و آن اینست که اگر قوانین رمز گذاری شما لو برود چی؟!

خب راه حل بهتری وجود دارد که این راه حل را میتوان گفت امروزه در همه پیام رسان های امن بکار می برند.

رمز گذاری نا متقارن. یعنی شما برای رمزگذاری محتوی نامه با دوستتان دیگر از تنها از یک کلید خاص استفاده نکنید. یعنی دیگر الگوی ثابتی برای رمزگذاری تان وجود ندارد. در این روش رمزنگاری از دو کلید که یکی را خصوصی و دیگری عمومی است برای کد گذاری استفاده میشود. کلید عمومی را میتوان در اختیار هر شخصی قرار داد اما چیزی که مهم است کلید خصوصی است و تنها در اختیار شماست!

پیام رسان های امن دقیقا از همچین الگویی برای رمزنگاری تبادل محتوی ها استفاده میکنند. چندی پیش فشار های زیادی که بر سر پیام رسان تلگرام برای افشای این کلید های خصوصی از طرف دولت روسیه بود تا بتواند پیام های رد و بدل شده را با آن رمزگشایی کند.

آیا میتوان گفت که امنیت در رد و بدل کردن پیام ها تنها یک فاکتور مهم در انتخاب پیام رسان است؟

به جرئت میتوان گفت خیر. زیرا بسیاری از پیام رسان ها بدلایل اقتصادی یا سیاسی اطلاعات کاربرانشان را می فروشند یا از آنها برای منافع خودشان بهره میبرند. نمونه آشکار آن را میتوان فیسبوک نام برد.

 

بحث دیگری در انتخاب یک پیام رسان و امنیت آن، کلود بیس بودن آن است. میتوان گفت که آیا مسنجر دیتا های من را روی سرورهای خودش ذخیره میکند؟ این مسئله زمانی خود را نشان میدهد که پیام رسان دیتا های کاربر را سمت سرور های خودش ذخیره کند و آیا این نگه داری از داده ها چقدر ایمن است؟ آیا درز اطلاعات کاربران ممکن است؟

بسیاری از پیام رسان ها این وظیفه سنگین را از دوش خود بر میدارند و آنرا بر عهده کاربران میسپارند، برای مثال واتس اپ هیچ داده ای از شما را در سرورهای خودش ذخیره نمیکند اما شما میتوانید با اتصال حساب کاربری خود به گوگل درایو از آنها بک آپ بگیرید.

یکی دیگر از مواردی که در مورد امنیت پیام رسان ها حائز اهمیت است، میزان امنیت در کلاینت یا همان دستگاه کاربران است.

فرض کنید که کاربر از نظر امنیت سنگ تمام گذاشته اما گوشی کاربر از لحاظ امنیتی دارای ایراداتی باشد برای مثال دستگاه شما روت شده باشد. در مواردی میتوان گفت که مانند این است که پیام رسان و امنیت آن دیگر برایتان سود چندانی ندارد و نشت اطلاعات از دستگاه خودتان صورت میگرد.

 

متن باز بودن و امنیت!

مسئله متن باز بودن یک اپلیکیشن باعث میشود تا کدهای آن در دسترس تمامی برنامه نویسان قرار بگیرد تا تمامی ایرادات و نواقص را همه بررسی کنند و همگی در توسعه آن سهمی داشته باشد، بقول معروف همه چیز را همگان دانند. این به نوبه خود میتواند برای حل مشکلات و ایرادات از جمله موارد امنیتی، یک نکته مثبت و در برخی موارد لازم و ضروری باشد.

 

معرفی سه پیام رسان کاملا امن:

پیام رسان تلگرام

تلگرام

 • این پیام رسان را تقریبا همه ما میشناسیم، تلگرام داده های شما را سمت سرورهای خودش ذخیره کرده و به اصطلاح کلود بیس است.
 • این پیام رسان از لحاظ امینت چه در تبادل اطلاعات و چه سمت کاربر بسیار قوی است، بشرطی که نسخه اصلی آن را نصب کنید.
 • امکان تماس صوتی و تصویری دارد.
 •  برای همه سیستم عامل ها در دسترس میباشد.
 • بصورت کاملا متن باز است.
 • امکان ایجاد کانال، گروه و چت بصورت خصوصی دارد.

 

پیام رسان سیگنال

 

سیگنال

 • همزمان یک پیام رسان و نرم افزار مدیریت پیامک های شماست. در یک جا هم آفلاین پیامک بفرستید هم آنلاین پیام بفرستید.
 • امکان ایجاد گروه دارد.
 • امکان تماس صوتی و تصویری دارد.
 • دیتا ها تنها سمت کاربر ذخیره میشوند، با بکاپ گرفتن میتوانید دیتای خود را منتقل یا ذخیره کنید.
 • کاملا متن باز است.
 • برای همه سیستم عامل ها در دسترس میباشد.

پیام رسان wickr me

 

 wickr me

 • برای ثبت نام احتاجی به شماره تلفن ندارید، بدون هویت ثبت نام کنید. 
 • دیتا ها تنها سمت کاربر ذخیره میشوند و خود بخود بعد از زمان مشخصی آنها را از بین میبرد، هیچ از شما ذخیره نمیکند.
 • کاملا متن باز است.
 • امکان تماس صوتی و تصویری دارد.
 • امکان ایجاد گروه دارد.
 • برای همه سیستم عامل ها در دسترس میباشد.

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا