دلیل و آموزش استفاده از تایید دومرحله ای اینستاگرام

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۹/۱ شنبه

چرا باید از تایید هویت دومرحله ای استفاده کنیم؟

روزانه از اپلیکیشن ها و سرویس های زیادی استفاده میکنیم که ممکن است بسیاری از آنها برای استفاده به پسورد نیاز داشته باشند. علاوه بر این اگر تعداد این سرویس ها و اپلیکیشن ها زیاد باشند تعداد پسورد هایمان هم افزایش می یابد که حفظ و نگه داری از این تعداد بالای پسورد کاری بسیار دشوار و از نظر امنیتی نقض امنیت محسوب میشود. حال اگر ما پسورد هایی که استفاده میکنیم قابل حدس و آسان باشند و یا اینکه از یک پسورد برای موارد بسیاری استفاده کنیم، تقریبا میتوان گفت امنیت ما در دنیای دیجیتال نزدیک به صفر هست.

یکی از راه حل ها برای این مشکل، ذخیره پسورد ها در یک مکان امن است تا هر وقت احتیاج شد این پسورد ها را کپی پیست کرده و استفاده کنیم. اما این نیز برای خودش از نظر امنیت مشکل محسوب میشود. راه حل پیشنهادی بسیاری از این سرویس ها و اپلیکیشن ها، تایید هویت دو مرحله ای است.

 

 مفهوم تایید هویت دو مرحله ای چیست؟

مفهوم این مکانیزم این است که شما بعد از وارد کردن رمز اول باید یک رمز دیگر را بصورت پویا که توسط یک الگوریتم خاص تولید میشود و دارای تاریخ انقضا می باشد وارد کنید تا بتوانید وارد حساب تان شوید. فرآیند تولید رمزهای یک بار مصرف که امروزه در سیستم بانکی کشور نیز برای تراکنش های آنلاین تحت عنوان رمز پویا نام برده میشود، همچین مکانیزمی را استفاده کرده است.

در این فرآیند براساس داده هایی که از حساب شما دریافت میشود نرم افزار براساس یک الگوریتم در بازه های زمانی تعیین شده رمز هایی را تولید میکند که تنها در بازه زمانی مشخص شده و برای حساب مورد نظر قابل دسترس می باشد. نرم افزار های زیادی برای انجام این کار وجود دارند که این کار را برای شما به آسانی انجام داده و در زیر چند تا از آنها را برایتان آورده ایم.

 

احراز هویت گوگل

احراز هویت گوگل(Google Authenticator)

یکی از بهترین و معروف ترین اپلیکیشن های تولید رمز پویا Google Authenticator است. این نرم افزار توسط گوگل ساخته شده است و برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس در دسترس کاربران قرار گرفته است. برای شروع کافی است تا نرم افزار را از گوگل پلی یا اپ استور نصب کنید. این نرم افزار احتیاج به ثبت نام در گوگل یا داشتن اکانت در گوگل ندارد.

 

احراز هویت گوگل(Google Authenticator) احراز هویت گوگل(Google Authenticator)

 

در ابتدای نرم افزار صفحه خوش آمد گویی است و بعد از وارد شدن از شما میخواهد که اولین حساب خوتان را به نرم افزار متصل کنید. این کار به دو صورت می باشد، یکی بصورت اسکن کد کیو آر و دیگر بصورت استفاده از کلید یکتایی میباشد که حساب در اختیار شما قرار میدهد. بیشتر نرم افزار ها و سرویس هایی که از این اپلیکیشن ها پشتیبانی میکنند هر دوی این امکان ها را در اختیار کابران قرار میدهند.

احراز هویت گوگل(Google Authenticator)

در پایین همان صفحه یک گزینه وجود دارد تا بتوانید حساب های متصل به نرم افزار را در جای دیگر اگه داشته اید به اینجا منتقل کنید. این زمانی لازم است که مثلا بخواهید دستگاه تلفن تان را عوض کنید یا این اطلاعات را به جای دیگر انتقال دهید. چون حساب های متصل شده به اپلیکیشن با حساب گوگل شما سینک نخواهد شد تا بتوانید آن را روی دستگاه دیگری هم داشته باشد و تنها روی همین دستگاه فعلی شما قابل استفاده خواهد بود.

 

نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار:

در اینستاگرام به تنظیمات رفته سپس امنیت و گزینه تایید هویت دو مرحله ای بروید.

Settings> Security> Two-Factor Authentication

 

نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزارنحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار

 

بعد از زدن دکمه شروع Get Started در صفحه ای که برایتان ظاهر میشود دو متد برای فعال کردن تایید هویت دو مرحله ای ظاهر می شود، اولی از طریق نرم افزار و دومی از طریق پیامک می باشد.

 

نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزارنحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار

 

با فعال کردن اولین مورد از شما میخواهد تا این نرم افزار Google Authenticator را نصب کنید، اگر نرم افزار روی دستگاه شما نصب باشد دیگر پیام نصب برای شما ظاهر نمی شود و فقط دکمه Next را بزنید تا به محیط نرم افزار منتقل شده و اطلاعات حساب را تایید کنید تا حساب به نرم افزار Google Authenticator اضافه گردد. حال مشاهده میکنید که برای نام کاربری حساب شما بصورت تایم دار کد شش رقمی تولید میشود. حال روی کد دست نگه دارید تا کپی شود و سپس به نرم افزار اینستاگرام برگردید و آن را پیست کنید و Next را بزنید. در صورتی که مراحل را بدرستی انجام داده باشید به صفحه ی موفقیت آمیز بودن فعال شدن تایید هویت دو مرحله ای میروید. هنوز کارتان تمام نشده است. بعد از زدن Done در این صفحه، شما پنج عدد کد بک آپ دریافت می کنید که در صورتی نرم افزار Google Authenticator از روی گوشی شما پاک شد یا هر مشکلی بوجود آمد بتوانید از این کد های بک آپ برای ورود مجدد به حساب اینستاگرام خود استفاده کنید.

 

نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزارنحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزارنحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار

نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزارنحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار

    

این کد ها را جایی نوشته یا اسکرین شات بگیرید و در یک جا آنها را نگه دارید. حال هر بار که خواستید وارد حساب تان شوید بعد از وارد کردن پسورد اولتان به نرم افزار مراجعه کنید و رمزی آنی که تولید شده است را هم وارد کنید تا بتوانید با موفقیت لاگین کنید. تمامی فرآیند اضافه کردن حساب به نرم افزار Google Authenticator بصورت دستی هم امکان پذیر است. زمانی که شما نرم افزار را روی گوشی تان نصب نداشته باشید همچنین صفحه ای برای شما ظاهر میشود تا بتوانید بصورت دستی آن را در یک گوشی دیگر برای حسابتان فعال نمایید.

 

نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار

در این مرحله Set Up Manually را زده و در صفحه ظاهر شده کد اینستاگرام را یادداشت کرده و در نرم افزار Google Authenticator از گزینه Enter a setup key استفاده کنید و با وارد کردن یک نام برای و کلید اینستاگرام میتوانید تایید دو مرحله ای را بصورت دستی فعال نمایید.

 

نحوه اتصال اکانت اینستاگرام به نرم افزار

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا