نکاتی کاملا مفید و کاربردی برای آموزش عکاسی حرفه‌ ای با موبایل

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۱۰/۷ یکشنبه

باید بدانیم که هر حرفه ای مهارت های ویژه ای را می طلبد. حرفه ی عکاسی نیز از این امر مستثنی نیست. چه شخص دارای یک دوربین DSLR چند هزار دلاری و گران قیمت باشد و چه یک دوربین ساده مربوط به گوشی را به همراه خود داشته باشد، کافیست مهارت های ویژه ی عکاسی حرفه ای با موبایل را بداند! پس اینجاست که  اهمیت آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل مشخص می شود. چون یافتن لحظه های ناب غیر قابل پیش بینی هستند، پس آموزش مهارت عکاسی بسیار مهم است.

در ابتدا نباید از این نکته غافل شد که کیفیت دوربین در عکاسی تاثیر بسزایی دارد و ترجیحا در هنگام انتخاب گوشی موبایل، توجه ویژه ای به دوبین آن داشته باشید.

 

عکاسی حرفه ای با موبایل

عکاسی حرفه ای با موبایل

لازم است روش های آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل را بدانید در اینجا ما این روش ها را گردآوری کرده و آنها را به طور موشکافانه ای بررسی می کنیم. از آنجا که همه ی اشخاص موبایل دارند، با خواندن این مطالب مفید می توانند به خوبی آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل را بدانند و در عکاسی لحظه های ناب آنها را به کار بگیرند.

اینها قوانینی هستند که باید رعایت شوند و به کار گرفته شوند. در این مسیر نباید قانون شکنی کنید و این حرفه را دست کم بگیرید.

 

آگاهی کامل از دستورالعمل های موبایل

قبل از اینکه تصمیم به شکار زیبای لحظه های خاص و عکاسی حرفه ای با موبایل بگیرید لازم است مطالب زیر را بخوانید و عجله نکنید. ایستادگی کافی را داشته باشید و اندکی وقت بگذارید تا اصول اولیه عکاسی را به خوبی یاد بگیرید. ابتدا از دوربین گوشی خود اطلاعات کافی را داشته باشید. دستورالعمل گوشی خود را به خوبی بخوانید و در ذهن بسپارید.

پس گام نخست شناخت گوشی خود و علی الخصوص اطلاعات مربوط به دوربین گوشی است. کسی که قصد دارد با گوشی موبایل شخصی خود عکس های حرفه ای و زیبا به یادگار بگذارد همیشه باید مسلح باشد و خوبی عکاسی با موبایل مسلح بودن همیشگی شخص است. برای اینکه یک اثر هنری ثبت و ضبط شود ممکن است زمان کمی در اختیار شما باشید پس به این موضوع دقت داشته باشید. بهتر است گوشی شما در حالت آماده باش باشد، یعنی همواره گوشی خود را در حالت دوربین قرار دهید، تا به خوبی از یک سوژه ی خاص عکس زیبا بگیرید. ممکن است برای ثبت یک اثر خاص و زیبا تنها چند ثانیه ی کوتاه زمان داشته باشید و حیف است در اثر بی دقتی و غفلت بگویید که آه گوشی من خاموش است یا نمیدانم در کجای کیف بزرگم جاگیر شده است! در این صورت ثبت آن سوژه ی جالب را در آن لحظه ی حساس  به راحتی از دست خواهید داد!

 

عکاسی حرفه ای با موبایل

 

موبایل خود را به حالت آماده باش نگه دارید

همیشه موبایل خود را برای عکس گرفتن یا در جیب بگذارید یا در دست خود نگه دارید. می توانید یک کیف کوچک امن و خوبی را که جای موبایل دارد به کمر ببندید یا به گردن آویزان کنید تا در دسترس باشد.

نکته ی مهم دیگر این است که همیشه گوشی خود را شارژ نگه دارید اگر تماس ضروری ندارید می توانید گوشی را در حالت آفلاین قرار دهید تا شارژ کمتری مصرف شود. خیالتان از بابت کمبود شارژ گوشی همراه راحت باشد.

رعایت این نکته های به ظاهر کم اهمیت می تواند به شما کمک زیادی کند تا در آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی کاملا دقیق و با تجربه عمل کنید.

 

در سفر پاور بانک با خود ببرید

نکته ی دیگر برای زمانی است که شما به سفر می روید در این صورت استفاده از یک پاور بانک مناسب است تا با کمبود شارژ گوشی دچار نشوید. اگر قصد کوهنوردی یا رفتن به محلی دارید که با مشکل برق روبرو می شوید پس لازم است یک پاور بانک با شارژ 100 درصد را در کیف کولی خود داشته باشید تا با خیالی راحت لحظات زیبا را با گوشی موبایل خود شکار کنید.

همواره لنز گوشی موبایل خود را تمیز نگه دارید، برای این کار می توانید از یک تکه پارچه میکروفایبر کوچک و تمیز کمک بگیرید. اگر قرار است برای ثبت اثرات زیبا به سفر بروید حتما این نوع تکه پارچه را با خود به همراه داشته باشید.

 

سرعت عمل خوبی داشته باشید

لازم نیست فکر کنید چگونه عکس بگیرید و زیادی مکث کنید، دو دل عمل نکنید و سریع عکس بگیرید. عکاسی حرفه ای با موبایل نیازی به اتلاف وقت ندارد. با اتلاف وقت ممکن است آن سوژه برای عکس گرفتن جذابیت خود را از دست بدهد! پس سرعت عمل داشته باشید. همیشه باید لحظات و احساسات خاص و تکرار نشدنی را با عکس گرفتن ماندگار کنید.

عکس های زیبا می توانند به خوبی تفسیر و روایت شوند و این موجب برجسته تر شدن اثر می شود. از ویژگی های منحصر به فرد عکاسی با دوربین های دیجیتالی موبایل و ...  این است که عکس های به درد نخور و بی کیفیت به راحتی حذف می شوند.

باید بدانید که دشمن عکاسی حرفه ای با موبایل، نور است!

اینجاست که اهمیت آگاهی از اطلاعات دوربین گوشی مشخص می شود. توانایی ها و قابلیت گوشی خود را بدانید تا بتوانید با توجه به شرایط محیطی و عوامل دیگر دوربین گوشی را تنظیم کنید. با شناخت خوب محیطی که همان لحظه در آن قرار دارید می توانید عملکرد مناسب گوشی را در نظر بگیرید. مثلا در محیطی که به اندازه کافی نور وجود دارد فلاش را خاموش کنید یا بالعکس.

گاهی اوقات نور فلاش موبایل عکس ها را فلت می اندازد و ممکن است سوژه با چشم های قرمز در عکس بیفتد. به این نکات کلیدی دقت کنید می توانید از یک منبع مناسب پخش کننده نور استفاده کنید و این همان موردی است که عکاسان حرفه ای به آن اهمیت ویژه ای می دهند. دوربین برخی از موبایل ها طوری طراحی شده اند که نور کم را به خوبی کنترل می کنند و عکس های جالبی را ایجاد می کنند.

در حین عکاسی، عکاس و دوربین عکاسی نباید با نور برخورد داشته باشند بلکه سوژه باید با نور کافی روبرو شود.

 

 

رعایت قانون یک سوم در عکاسی حرفه ای با موبایل

در یک عکاسی حرفه ای با موبایل نه تنها دقت و تمرکز و در معرض قرار گرفتن امر بسیار مهم است، بلکه توجه به ساختار هم حائز اهمیت است. ساختار در واقع پیام عکس را به بیننده منتقل می کند. یک ساختار نامناسب، ممکن است ارتباط محیط و سوژه مورد نظر را از بین ببرد. برای ایجاد ارتباط مناسب بین این دو مورد، از قانون یک سوم کمک بگیرید، طبق این قانون عکاسی، عکس ها باید به سه قسمت مساوی هم در راستای افقی و هم راستای عمودی تقسیم بندی شوند. در این حالت مساحت تصویر به 9 قسمت مساوی تقسیم بندی می شود.

پس گرید یا خطوط راهنمای موجود در دوربین موبایل را در حالت فعال قرار دهید. با کمک برنامه live view میتوانید عکس های زیباتری داشته باشید. در این صورت تمرکز را خارج از مرکز تصویر قرار داده و عکس های جالب تری را خلق خواهید کرد. این نوع عکس ها زیباترند و عملکرد حرفه ای تری به عکس شما می بخشد.

 

قانون یک سوم در عکاسی حرفه ای با موبایل

 

به جای زوم‌ کردن تصاویر از کراپ استفاده کنید

در آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل تلفن همراه، این قانون را اصلا فراموش نکنید. به جای زوم کردن تصاویر از برش یا کراپ تصاویر کمک بگیرید. اگر موبایل شما دارای قابلیت زوم اپتیکال بود می توانید از زوم کردن به خوبی بهره ببرید. در غیر این صورت استفاده از کراپ بهترین گزینه خواهد بود. برای زوم بهتر روی سوژه از پاها می توان کمک گرفت به سوژه نزدیک تر شوید و عکس با کیفیت تری ارائه دهید. بهتر است از پاهای خود استفاده کنید و به محل نزدیک تر شوید. در روش دیگر می توانید با بهره گرفتن از ابزارهای مفید جهت زوم اپتیکال بهره ببرید. آنچه که لازم است بدانید این است که زوم اپتیکال موجب تاری در اثر لرزش دست و افزایش پیکسلی شدن تصاویر می شود.

بهتر است عکس‌های با ارزش و خاص را روتوش کنید و از فن فیلتر استفاده نکنید زیرا کیفیت را کم می کند. برای این کار از اپلیکیشن snapseed با افکت های متنوع می توانید کمک بگیرید. این روش روتوش تصاویر بهترین گزینه برای ایجاد اثر با ارزش است. لازم به ذکر است در عکاسی حرفه ای با موبایل استفاده از اپلیکیشن های خوب و خاص به شما کمک زیادی خواهد کرد.

 

عکاسی حرفه ای با موبایل

 

 

پرسپکتیوهای متنوع را امتحان کنید

پرسپکتیو یا دیدگاه یک سوژه اهمیت بسزایی دارد. تا حد ممکن پرسپکتیوهای متنوع را مورد بررسی قرار دهید و نقطه ی دید اطرافیان را نیز امتحان کنید برای این کار می توانید بنشینید، بالای پشت بام بروید، خم شوید یا حتی روی زمین دراز بکشید. پس باید بدانید که دیدگاه های زیادی برای سوژه ای خاص وجود دارد. در  عکاسی حرفه ای با گوشی حواستان باشد که با امتحان پرسپکتیوهای متنوع روایتی داستان مانند را ایجاد کنید. استفاده از روش ها و ابزارهای  مختلف برای عکاسی خالی از لطف نیست!

تنها به یک سبک اکتفا نکنید. همه مناظر و سوژه ها را از دیدگاه های مختلف بنگرید. در فن عکاسی مشورت و کمک دیگران می تواند بسیار سودمند باشد. در پی یادگیری روش های مدرن عکاسی با ابزارهای مفید باشید و به یک روش و یک وسیله اکتفا نکنید. مثلا استفاده از لنزهای ماکرو می توانند در ثبت عکس های حرفه ای بسیار تاثیر گذار باشند.

بسیار دیده شده که افراد برای اینکه لایک بیشتری در دنیای مجازی داشته باشند عکس های زیادی با گوشی می گیرند و بعضی وقتها این عکس ها واقعا حرفه ای بوده و لایک زیادی میخورند اما برای یک عکس حرفه ای تنها به لایک گرفتن اکتفا نکنید.

عکس های با کیفیت و خوب خود را چاپ کنید و با آن عکس های خاص اتاق خود را مزین کنید. اگر مایلید به عنوان کارت پستال به دوست خود هدیه کنید. در این مسیر ممکن است بازخورد عملکرد هنری خود را نیز به خوبی متوجه شوید و گام های استوار تری را در جهت عکاسی حرفه ای با موبایل بردارید. پس لازم است که نکات کلیدی و لازم را در عکاسی حرفه ای با موبایل به کار ببندید.

 

پرسپکتیو در عکاسی

 

ایمنی را در عکاسی حرفه ای با موبایل به خوبی رعایت کنید

در عکاسی حرفه ای با موبایل لازم است با ایمنی کامل و مجهز به سفر بروید. سفر به مکان های جدید و زیبا با فرهنگ و تمدن های گوناگون! اگر می خواهید عکاسی حرفه ای با موبایل را به خوبی بدانید سفر کنید و تجربه های بسیاری  از عکاسی حرفه ای با موبایل  داشته باشید.

چشم اندازها و زیبایی طبیعی زیادی وجود دارند که  لذت بخشند و خلق آثار زیبا به شما کمک می کنند.

در هر کاری امنیت و رعایت نکات ایمنی از ضروریات است. برای عوض کردن پرسپکتیو و نقطه دید لازم نیس از یک مسیر پر خطر عبور کرد. در گذشته و پیش از حضور موبایل هایی که دوربین های با کیفیت دارند  عکاسی حرفه ای با موبایل کار چندان راحتی نبود اما امروزه با دوربین با کیفیت موبایل و اپلیکیشن های ادیت به راحتی می توانیم عکاسی حرفه ای با موبایل انجام دهیم. بدون هیچ دغدغه ای با همان وسیله ای که تماس می گیریم می توانیم عکس های حرفه ای بگیریم.

به یاد داشته باشید هنگام عکس گرفتن حتما بر روی سوژه مورد نظر فوکوس لازم  را داشته باشید.  گوشی های پیشرفته امروزی به راحتی امکان فوکوس روی سوژه را به ما میدهند کافیست با انگشت خود روی تصویر سوژه یا محل مورد نظر ضربه بزنید در این صورت خواهید دید که عکس های با کیفیت تری ارائه می دهید.

استفاده از ابزارها جهت عکاسی حرفه ای با موبایل

دقت کنید اگر سوژه مورد نظر شما در حال حرکت است باید برای بار دوم و دقیقا لحظه ی قبل از گرفتن عکس روی تصویر گوشی ضربه بزنید تا فوکوس موبایل  مجددا تنظیم شود. در این حالت شکل هایی چون دایره یا مربع روی صفحه ی گوشی شما  نمایش داده می شود، که محل فوکوس را به شما نشان می دهد.

باید بدانید یک عکس ارزشمند باید سوژه را به خوبی نشان دهد نه اینکه تمام تصویر را فقط سوژه همپوشانی کند، تنها می تواند یک سوم تصویر را پوشش دهد. اگر این موضوع رعایت نشود عکس های ارزشمندی نمی توانید داشته باشید.

پس از اینکه برای تصحیح کادربندی عمل برش را انجام دادید، کنتراست، نوردهی و اشباع رنگ را نیز با موبایل همراه خود تنظیم کنید. این فنون به راحتی با گوشی اجرا می شوند.

حتما فضای منفی اطراف سوژه را در نظر بگیرید، شاید باور نکنید اما رعایت این موضوع عکس ساده ی شما را می تواند بی نظیر کند. فضای منفی می تواند آسمان، آب، زمین سر سبز و ... باشد.

 

نشان دادن فضای منفی در عکاسی

به یاد داشته باشید که پرسپکتیوهای مختلف ایجاد خطای دید می کند و به تصویر عمق می دهد. گاهی ممکن است به جای اینکه به تصویر عمق ببخشد موجب دادن ارتفاع مجازی به سوژه یا عکس می شود این کار بسیار جالب و خاص است و می تواند عکس شما را ماندگار کند. هر کسی می تواند پرسپکتیو های معمولی در عکس گرفتن داشته باشد اگر می خواهید عکاسی حرفه ای با گوشی داشته باشید پرسپکتیوها را  در جهت های مختلف تغییر دهید.

 

کمک گرفتن از بازتاب عناصر دیگر در عکاسی حرفه ای با موبایل

می توانید از بازتاب  عناصر دیگر کمک بگیرید. مثلا اگر قرار است از آب دریا، دریاچه، برکه و ... عکس بگیرید حواستان به بازتاب آسمان در آب باشد و به دنبال شکار چنین لحظه های جذاب و لذت بخشی باشید اگر تصویر این لحظات را به خوبی شکار کنید قطعا حرفه ای عمل کرده اید.

برای داشتن عکس های زیبا می توانید از خطوط راهنما نیز کمک بگیرید، این خطوط می تواند به عکس شما عمق خوبی بدهد یا عکس ها را هدفمند تر جلوه دهند.

 

 

در عکس تقارن ایجاد کنید

می توانید تقارن ایجاد کنید! به یاد داشته باشید که یک تقارن زیبا و بی نقص عکس های متفاوت تری را ایجاد می کنند. همانطور که از اسمش پیداست ایجاد دو بخش مساوی و هماهنگ در عکس را تقارن در  عکاسی می گویند.

 

عکاسی حرفه ای با موبایل و الگوهای تکراری خاص

به الگوهای تکراری دقت کنید و عکس گرفتن از آنها را فراموش نکنید. گاهی این الگوهای تکراری بسیار چشم نواز ند! مثل الگوی طبیعی بالا رفتن شرارهای آتش!

 

عکس از الگوی شراره های آتش

 همانطور که گفتیم برای داشتن عکس زیبا زوم نکنید چون تصویر تار می شود در عوض فاصله را از سوژه کم کنید.

اگر می توانید از سه پایه های مخصوص عکاسی حرفه ای با موبایل کمک بگیرید این سه پایه ها امکان لرزش را به حداقل می رسانند، می توانید با سرعت زیادی دوربین موبایل را فعال کنید سپس آن را روی سه پایه فیکس کنید و عکس با کیفیت و خوبی را بگیرید.

عکس از الگوی شراره های آتش

عکاسی حرفه ای با موبایل و سه پایه ی مخصوص

عکاسی با موبایل ساده و در دسترس است اما باید دقت داشته باشید که دوربین گوشی شما کاملا تراز باشد مخصوصا اگر قرار است خود شما هم به عنوان یک عکاس در حضور داشته باشید.

 

عکاسی حرفه ای با موبایل و سه پایه ی مخصوص

 

عکاسی حرفه ای با موبایل و استفاده از نور طبیعی

برای عکاسی حرفه ای با موبایل استفاده از نور طبیعی اولین گزینه است. فلاش دوربین گوشی رنگ های واقعی را با تغییرات زیادی ثبت می کند. اگر تصویر مربوط به اشخاص باشد رنگ و روی آن ها را سرد و بی روح نشان خواهد داد. فلاش دوربین موجب اور اکسپوز عکس می شود، که جالب نیست.

فرانوردهی (Overexposure) چیست؟

تصویری که روشن‌تر از حالت اتومات باشد، فرانوردهی(اوراکسپوز) شده تلقی می‌شود.

برای داشتن نور کافی از منابع نوری در دسترس به خوبی بهره بگیرید.

در طول روز استفاده از فلاش موبایل مانعی ندارد. چون تیرگی های اندک را روشن و شفاف می کند، اما در طول شب عکس های با فلاش خوب در نمی آیند. تاریکی شب هنگام، کنتراست شدیدی با فلاش ایجاد می کند در این صورت نور کاملا نامتعادلی ایجاد می شود.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا