قانون یک سوم مهم ترین اصل ترکیب بندی عکس در عکاسی با موبایل

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۱۰/۲۵ پنج شنبه

آموزش قانون یک سوم برای گرفتن عکس هایی بهتر با موبایل یکی از پرکاربردترین تکنیک ها در عکاسی برای موبایل یا دوربین های حرفه ای می باشد. با توجه به گسترش استفاده از موبایل ها به جای دوربین های عکاسی جهت ثبت موقعیت ها و منظره ها، لازم است تا به تکنیک های عکاسی با موبایل بیشتر توجه شود. قانون یک سوم، یکی از این تکنیک های طلایی است که امکان ثبت موقعیت ها را به صورت حرفه به کمک گوشی موبایل برای شما فراهم می آورد. بسیاری از عکاسان نسبت به اهمیت کادربندی آگاه هستند، اما تکنیک ها و فوت و فن های آن را نمی دانند. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص کادر بندی و آموزش قانون یک سوم برای گرفتن عکس هایی بهتر با موبایل برای این منظور بیشتر صحبت کنیم.

 

آشنایی با قانون یک سوم برای گرفتن عکس هایی بهتر با موبایل:

این قانون عملا به نوعی ترکیب بندی و کادربندی اشاره می نماید. در واقع با تکیه بر این اصل، لازم است تا شما کادر خود را از لحاظ طولی و عرضی به سه بخش تقسیم نمود و نقاط روبرو هم را به کمک یک خط فرضی به همدیگر متصل نمایید. در ادامه برای اینکه سوژه شما بهترین نمایش را داشته باشد، لازم است تا در یکی از محل های منقطع خطوط در کادر فرضی قرار گیرد. با این کار عملا شما توجه بیننده را به صورت صد در صد به سوژه مد نظر خود جلب نموده اید.

 

قانون یک سوم برای گرفتن عکس

 

نکته مهمی که در آموزش قانون یک سوم برای گرفتن عکس هایی بهتر با موبایل وجود دارد، این مورد است که اگر شما چندین فاکتور مهم دارید و قصد دارید تا تمام آنها را به صورت جداگانه در تصویر خود قرار دهید، لازم است تا به کمک قانون فوق، آنها را در محل های اتصال خطوط و برخورد آنها با یکدیگر جایگذاری کنید.

به عبارت دیگر در تصویر بندی اگر مایل هستید تا عنصری کانون توجه باشد و بهترین محل خود را داشته باشد، لازم است تا آن را در یکی از نقاط چهارگانه برخورد خطوط ذکر شده قرار دهید. از قانون یک سوم می توان برای عکسبرداری پرتره، مناظر و یا هر مورد دیگر استفاده کرد.

 

موارد مورد استفاده از قانون یک سوم در عکاسی :

حال که قانون یک سوم در عکاسی آموزش داده شد، لازم است که بدانید در چه مواردی لازم است تا از این قانون بهره ببرید. بسیاری از عکاسان بر این باور هستند که قرار دادن سوژه در مرکز تصاویر  بهترین بازخورد را می تواند از سمت بیننده داشته باشد، البته نمی توان منکر این طرز فکر شد اما باید در نظر داشت با این تکنیک عکس ها بسیار خسته کننده می شوند و موجب می گردند تا بیننده از آنها سریعا عبور نماید.

قانون یک سوم کمک می نماید تا عکس هایی تهیه نمایید که متفاوت بوده و جذابیت آنها بیش از سایر عکس ها باشد. جالب است که بدانید این قانون در بسیاری از گوشی های پیشرفته و دوربین های عکاسی حرفه ای نیز وجود دارد و شما با فعال نمودن آن می توانید یک صفحه نمایش کادر بندی شده در اختیار داشته باشید.

با این توضیح وقتی که شما سوژه های خود را در امتداد خطوط قرار دهید، می تواند نتایج قابل قبولی از عکس های خود به دست آورید. این گزینه برای افراد مبتدی که به تازگی عکاسی را شروع نموده اند، یک تکنیک عالی محسوب می شود تا با روی دیگر از عکاسی حرفه ای آشنا شوید.

البته باید در نظر داشته باشید که قانون یک سوم همیشه و همه جا نمی تواند مفید باشد. گاها عکاس برای پیاده سازی این قانون از هر نوع کادر بندی صحیحی فاصله می گیرد به گونه ای که هر چند قانون مذکور رعایت شده اما فاکتور های تصویر در جای خود قرار ندارند. به صورت یک قانون کلی در نظر داشته باشید که اگر سوژه های شما در امتداد خطوط 3*3 یا محل برخورد آنها وجود داشته باشند، یک کار متفاوت و خوب در عکاسی است اما تنها راه حل ممکن نمی باشد.

شما باید از فوت و فن هایی استفاده نمایید تا عکس ها را از کادربندی مرکزی دور نماید. گاها با قرار دادن سوژه در محلی دورتر از کانون می توان به نتیجه مطلوب دست یافت. اما همیشه توجه به منظره و ترکیب صحنه نیز می بایست توجه کرد.

 

آموزش قانون یک سوم برای گرفتن عکس هایی بهتر با موبایل و تاثیرگذاری بیشتر:

ممکن است این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که چگونه می توان به کمک قانون یک سوم، تصاویر اثربخشی ثبت نمود؟ برای پاسخ به این نکته توجه داشته باشید که ارتباط بین فضای منفی و سوژه عکاسی شما می تواند بهترین نقطه کانونی را ایجاد نماید. به عبارت دیگ به صورت طبیعی انسان با مشاهده یک عکس ابتدا به 4 نقطه طلایی ناشی از برخورد خطوط 3*3 نگاه می کند. اگر نقاط حساس سوژه شما که مایل هستید، توجه به آن جلب شود در یکی از این 4 نقطه وجود داشته باشد، بی شک به نتیجه مد نظر خود خواهید رسید و توجه مخاطب را جلب می نمایید.

اگر قصد دارید تا تصاویر پرتره تهیه کنید و در این پروسه نیز اعمال قانون 3*3 مد نظر است، لازم است تا نقاط مهم در چهره همچون چشم، بینی و مواردی از این قبیل را در یکی از 4 کانون اصلی قرار دهید.

 

اموزش قانون یک سوم در عکاسی

 

این قانون برای مناظر نیز صدق می نماید و به راحتی می توانید توجه مخاطب خود را به تصویر جلب نمایید اما برای عکاسی شهری یا مواردی که محیط عکاسی بسیار شلوغ بوده و المان های بسیاری در آن وجود دارد، کار کمی متفاوت خواهد بود. برای این نوع عکاسی توصیه می شود که تصویر خود را به صورت یک سوم و دو سوم تقسیم نمایید.

به عبارت دیگر، خط افق را متناسب با یکی از خطوط 3*3 تنظیم نموده و تصویر را به یک سوم پایین و دو سوم بالایی تقسیم نمایید. با این کار شما می توانید کل المان های خود را در بخش پایینی یا بالایی جایگذاری نمایید. با این کار توجه مخاطب از مرکز تصویر شما به سمت بالای عکس یا پایین آن کشیده می شود.

امروزه توجه به این قانون باعث می شود تا افراد بهترین بازخورد را از بینندگان تصاویر خود دریافت کند. لذا دیگر تفاوتی نمی نماید که با یک دوربین حرفه ای تصویربرداری می نمایید یا با گوشی موبایل عکاسی کرده اید، تصاویر شما بهترین نمایش را خود نشان خواهند داد.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا