نکات مهم عکاسی پرتره با گوشی موبایل

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ چهارشنبه

نکات مهم عکاسی پرتره با گوشی موبایل

 

نکات مهم و تکنیک های حرفه ای عکاسی پرتره با گوشی موبایل

امروزه با وجود داشتن گوشی های موبایل هوشمند و کاربردی باز هم پیش می آید که حسرت گذشته ها را بخورید؟ در گذشته زمانی که به پارک یا سفری می رفتید یک عکاس با دوربینی در دست حضور داشت و شما از او درخواست می کردید که عکسی از شما بگیرد. چند روز بعد از گرفتن عکس، عکس برای شما چاپ می شد و شما هم با دیدن عکس ها کلی ذوق می کردید. الان هم اگر در هر خانه ای چنین عکسی موجود باشد با نگاه کردن به آن به سر ذوق می آیید. عکس ها یاد آور خاطره های خوب گذشته و حال هستند. امروزه با وجود گوشی های دوربین دار و ظهور عصر عکاسی دیجیتال مدل عکس گرفتن و ژست ها هم عوض شده است. امروزه با در دست داشتن گوشی موبایل هوشمند در دسترس عموم، مردم هر وقت که اراده کردند در هر مکان و محیطی که باشند کافیست که بخواهند و عکس مورد نظر را با هر ژست و مدلی که اراده کنند از خود و یا اطرافیانشان می گیرند. هر روزه ما شاهد عکس های پر رنگ و لعاب در صفحه های اینترنت هستیم. با دیدن این عکس ها شاید برای شما پیش آمده باشد که دلتان بخواهد مهارت عکاسی خود را تقویت کنید و صفحه ی مجازی خود را با این عکس ها شیک و زیباتر جلوه دهید. عکاسی پرتره یکی از موضوعات پرطرفدار عکاسی می باشد. پرتره های جذابی که با گوشی موبایل می گیرید می توانند در آلبوم خانوادگی، تصویر پروفایل و یا پست های اینستاگرامی جای داشته باشند. با ما همراه باشید تا در ادامه به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید.

 

نکات مهم و تکنیک های حرفه ای عکاسی پرتره با گوشی موبایل

 

سه دسته نکات مهم در عکاسی با گوشی موبایل در نظر گرفته می شود که البته بعضی از این نکات قاعده‌ی کل عکاسی با هر وسیله‌ای هستند و فقط مشروط به عکاسی با گوشی موبایل نیست. این سه دسته نکات مهم موارد زیر هستند:

الف_ انتخاب لوکیشن و زاویه مناسب برای عکاسی پرتره

ب_ بهترین استفاده از گوشی موبایل برای عکاسی پرتره با بهترین بهره و‌ری

ج_ ژست و ایستادن سوژه برای عکاسی پرتره

در ادامه مقاله نکات مهم هر کدام از این دسته‌ها را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد تا به یک عکاس حرفه‌ای در عکاسی با موبایل تبدیل شوید.

 

الف_ انتخاب لوکیشن و زاویه مناسب برای عکاسی پرتره

1. فاصله مناسب سوژه از پشت زمینه

عکاسی پرتره زمانی جذاب است که تمرکز اصلی روی سوژه باشد. برای رسیدن به این قسمت باید فضایی را برای سوژه انتخاب کرد که بعد از عکاسی تنها چیزی که در تصویر خودنمایی می‌کند سوژه باشد و نه محیط آن. پشت زمینه سوژه یکی از مواردی است که باید در عکاسی پرتره ساده باشد و یا با حالت بلور جزئیات در آن نمایان نباشد. حالت بلور پشت زمینه سوژه در تصویر زیر را مشاهده کنید:

برای اینکه بتوانیم در این حالت عکاسی کنیم ابتدا باید سوژه را در مکانی قرار دهید که از تصاویر پشت زمینه آن دور باشد و سپس روی تنظیمات عکاسی گوشی موبایلتان، آن را در حالت عکاسی پرتره قرار دهید. سپس از عکاسی صورت گرفته لذت ببرید. توجه کنید که شاید این حالت عکاسی در بعضی از گوش‌های موبایل وجود نداشته باشد ولی هرچه سوژه از تصاویر پشت زمینه آن دورتر باشد در این امر کمک بیشتری خواهد کرد.

 

فاصله مناسب سوژه از پشت زمینه

 

2. نور مناسب برای عکاسی

فراموش نکنید که عکاسی کردن چیزی جز استفاده کردن از نور نیست. نور یکی از مهم ترین عناصری است که باید هنگام کشیدن و ثبت یک عکس در نظر گرفته شود. غروب و طلوع آفتاب بهترین زمان ها برای نورپردازی با نور طبیعی هستند. گوشی های موبایل هوشمند در نور کم، عکس های خوبی نمی گیرند، بنابراین برای گرفتن عکس بهتر است از نور طبیعی استفاده کنید. اگر در حال عکاسی کردن هستید مطمئن شوید که نور کافی به صورت سوژه می رسد. اما اگر نور دهی بیش از حد است یا صورت سوژه سایه دار شده است بهتر است از نمای دیگری استفاده کنید یا جای سوژه را برای عکاسی عوض کنید. زیرا نور دهی نامناسب می تواند یک عکس فوق العاده را به طور کل خراب کند.

 

 

ب- بهترین استفاده از گوشی موبایل برای عکاسی پرتره با بهترین بهره‌وری

1- تمیزکاری گوشی (لنز و صفحه نمایش)

گوشی موبایل شما مانند کیف پولتان مدت زمان زیادی را در جیب و یا در دست شما می گذراند. در نتیجه لنزهای دوربین گوشی موبایل شما می توانند پوشیده از گرد و غبار، جای دست و لکه شود. بنابراین قبل از اقدام به عکاسی کردن ابتدا سعی کنید لنز دوربین گوشی موبایل خود را به بهترین نحو ممکن تمیز کنید. زمانی که شما در حال عکاسی کردن هستید و کیفیت عکسها را نمی پسندید اولین موضوعی که به ذهنتان می رسد احتمال دادن به کثیف بودن لنز دوربین موبایل می باشد و این تصور کاملا درست می باشد. بنابراین سعی کنید با یک دستمال نرم و تمیز اقدام به تمیز کاری لنز و صفحه ی نمایش گوشی موبایل خود کنید. توجه داشته باشید که حتی مقدار کمی از کثیفی در لنز دوربین شما تاثیر زیادی روی کیفیت نهایی عکس شما خواهد داشت.

 

2- تنظیم شدت نور عکاسی

گاهی وقت‌ها عکس هایی هستند که با دیدنشان تصور میکنیم که بهترین عکاس دنیا هستیم، که با دوربین گوشی موبایل موفق به ثبت چنین عکس هایی شده ایم. در اکثر گوشی های موبایل امروزی، وقتی دوربین روشن است و رو به سوژه ایستاده‌اید، بعد از لمس کردن صفحه جهت فوکوس کردن روی سوژه، یک آیکون تنظیم شدت نور در کنار نقطه فوکوس و یا گوشه‌های صفحه نمایش گوشی موبایل ظاهر خواهد شد، که بعد از کلید روی آن و یا درگ کردن آن می‌توانید شدت نور را دستکاری کرده و به عکس ایده آل و مورد نظرتان برسید. عکس زیر عکسی بسیار زیبا می باشد، در حالی که شما نیز می‌توانید به راحتی با تنظیم نور گوشی موبایلتان چنین عکس های فوق العاده و شیک را به تصویر بکشید و ثبت کنید.

 

تنظیم شدت نور عکاسی

 

3- عکاسی HDR با دوربین موبایل

متاسفانه همه ی گوشی های موبایل هوشمند قابلیت عکاسی HDR را ندارند. اما نگران نباشید با نصب بعضی از اپلیکیشن ها می توانید از این قابلیت گوشی موبایل خود استفاده کنید. استفاده از HDR درگوشی های موبایل بسیار راحت است، تنها کافی است با انتخاب این حالت به عکاسی کردن بپردازید. توجه داشته باشید وقتی برای عکاسی کردن می خواهید از حالت HDR استفاده کنید، باید دستتان بدون لرزش باشد. زیرا در صورت لرزش دست نتیجه ی کار رضایت بخش نخواهد بود. بنابراین برای انجام و راحتی این کار می توانید از سه پایه برای عکاسی کردن در حالت HDR استفاده کنید.

 

4- حالت عکاسی پرو گوشی موبایل

بعضی از گوشی های موبایل هوشمند امروزی مجهز به حالت عکاسی پرو هستند که در آن می‌توان به تنظیماتی همچون سرعت شاتر، تنظیم ایزو، تنظیم دریچه دیافراگرم لنز دوربین و ... دسترسی پیدا کرد. این تنظیمات هرکدام از اهمیت خاصی برخوردار هستند که می توانند ما را در عکاسی با گوشی موبایل به بهترین نتیجه برسانند. در ادامه 4 قابلیت مهم از این تنظیمات را شرح خواهید داد.

 

الف- تنظیم سرعت شاتر

شاتر چیست؟ و چه تاثیری در عکاسی دارد؟ شاتر پرده ای است که مستقیما در مقابل سنسور دوربین قرار گرفته است. سرعت شاتر علاوه بر کنترل میزان نور ورودی بر سنسور، بر میزان وضوح یا تار شدن تصاویر شما نیز تاثیر می گذارد. هم چنین در جلوه های حرکتی نقش مهمی دارد. سرعت شاتر بر روشنایی عکس های شما نیز تاثیر گذار می باشد. هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد، میزان نور کمتری به سنسور برخورد می کند و در نتیجه تصویر با نور کمتری ثبت می گردد.

 

تنظیم سرعت شاتر

 

ب- تنظیم ایزو

ایزو (ISO) چیست؟ و چه تاثیری در عکاسی دارد؟ ایزو همان میزان حساسیت لنز دوربین گوشی موبایل به نور محیط است. هر چه عدد ایزو روی دوربین گوشی موبایل بالاتر رود حساسیت بیشتری به نور محیط خواهد داشت و هر چه عدد ایزو روی دوربین گوشی موبایل شما کمتر باشد حساسیت کمتری به نور محیط خواهد داشت. ISO یکی از ضروری ترین و بنیادی ترین جنبه های عکاسی به خصوص در رابطه با تنظیمات اولیه ی دوربین گوشی موبایل می باشد. ایزو به طور مستقیم در میزان روشنایی عکس دخالت ندارد. ولی عدد ایزو با کنترل تاریکی یا روشنایی عکس نهایی، بر روی آن تاثیر می گذارد و از نور دهی به عنوان پایه استفاده می کند. توجه داشته باشید که هر چقدر مقدار ایزو پایین تر باشد تصویر بهتری خلق می شود. 

 

 تنظیم ایزو دوربین گوشی

 

ج- تنظیم اپرچر (دریچه دیافراگم)

Aperture یا دریچه دیافراگم چیست و اپرچر چه تاثیری در عکاسی دارد؟ در مفهوم ساده ای می توان گفت، دیافراگم اندازه ی گشایش دهانه ی لنز است. دیافراگم قطعه ای در لنز است که میزان نور وروردی به دوربین را کنترل می کند و روزنه ای که توسط دیافراگم کنترل می شود اپرچر نام دارد. دیافراگم یا اپرچر با اندازه بازشدگی یک دریچه که نور از طریق آن به دوربین می‌رسد تعریف می‌شود. دیافراگم با ارقامی به نام استاپ یا f-Stop اندازه‌گیری شده و نمایان‌گر نرخ عددی فاصله کانونی تقسیم بر میزان گشادگی خواهد بود. هرچه ضریب کمتر باشد، روزنه باز تر بوده و نور بیشتری از آن عبور می کند و در نور کم این یعنی سنسور نور بیشتری را دریافت کرده و این وضعیت باعث ثبت تصاویر با کیفیت در نور کم و کاهش نویز عکس ها می شود.

این تنظیم برای عکاسی بسیار مناسب است چه با دوربین حرفه‌ای و چه با دوربین موبایل در حالت پرو. هرچه نور دریافتی سنسور بیشتر شود، زمان مورد نیاز برای ثبت تصویر هم کاهش می یابد (سرعت شاتر بیشتر می شود). این موضوع، لرزش های دست در زمان عکاسی در محیط های کم نور را بی اثر می کند. بنابراین گشودگی بیشتر دیافراگم می تواند به شفاف تر شدن تصاویر بیانجامد.

 

د- انتخاب دوربین مناسب با توجه به لنز آن

در نسل‌های جدید امروز تلفن‌های هوشمند، تکنولوژی چند دوربینه به کار گرفته شده که موسوم به موبایل با دوربین‌های چندگانه هستند و لنزهای مختلفی در حالت‌های زیر در آن‌ها تعبیه شده است:

1. دوربین اصلی با عنوان واید (Wide or Main Camera) یا اولترا ویژین (Ultra Vision) با توانایی ثبت تصویر با کیفیت بالا که به عنوان دوربین اصلی شناخته می شود.

2. دوربین اولترا واید (Ultra Wide Camera) به عنوان دوربین دوم و برای ثبت تصاویر با لنز باز جهت ثبت بیشترین عرض تصویر استفاده می‌گردد. این دوربین در موبایل برای عکاسی در مجالس، مراسم و همچنین دورهمی ها بسیار مناسب است و بعد از لنز اصلی بیشترین کیفیت را در ثبت تصاویر دارد.

3.  دوربین ماکرو (Macro Camera) مناسب برای عکاسی از جزیئات سوژه است و از فاصله کانونی کمی برای نزدیک شدن بیش از حد به سوژه برخورداد است. در زیر تصویری را مشاهده می کنیم که در حالت عکاسی ماکرو گرفته شده است.

 

عکاسی ماکرو

 

4. دوربین عمق (Depth Camera) بهترین دروبین در موبایل‌های امروزی برای ثبت یک پرتره‌ی زیبا، همین دوربین عمق است که روی سوژه فوکوس و مابقی نقاط را به حالت بلور تبدیل می‌ نماید. سعی کنید برای عکاسی پرتره حتما از این دوربین استفاده نمایید.

 

دوربین عمق (Depth Camera)

 

ج_ ژست و ایستادن سوژه برای عکاسی پرتره

در عکاسی پرتره با گوشی موبایل، ژست سوژه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. سعی کنید برای عکس گرفتن ژست هایی را که طبیعی تر و واقعی تر به نظر می رسند را انتخاب کنید. هم چنین سوژه باید برای انجام دادن ژست و پوزیشین مورد نظر خود احساس راحتی کند. اجازه دهید سوژه ی مورد نظر چند ژست را امتحان کند و یا وقتی که در حالت طبیعی و راحت است از او عکس بگیرید. گرفتن بعضی از ژست ها کار سختی به نظر می رسد و انجام این کار نهایتا منجر به مصنوعی شدن عکس مورد نظر خواهد شد. در ادامه چند ژست مهم برای عکاسی پرتره با گوشی موبایل را معرفی خواهیم کرد تا در عکاسی با موبایل بهترین عکس‌های ممکن را به تصویر بکشید.

1. از مدل بخواهید یک آرنج را روی میز بگذارد و سرش را روی دست خود قرار دهد. سپس او باید بالا را نگاه کند. این کار باعث ایجاد یکنواخت نور در صورت وی خواهد شد. این نوع ژست گرفتن باعث می شود که عکس های پرتره را با نور مناسب و رویایی بگیرید.

2. مدل شما باید هنگام نشستن یا ایستادن از بالای شانه نگاه کند. این ژست به ویژه در میان خانم ها در عکاسی پرتره بسیار رایج می باشد. انجام این نوع ژست باعث ایجاد اعتماد به نفس و برتری نیز خواهد شد. باعث ایجاد اعتماد به نفس و برتری نیز خواهد شد.

3. اگر به دنبال ژست های عکاسی بیشتری برای پاییز یا زمستان هستید این مورد برای شما مناسب است. مدل باید دستانش را طوری بگیرد که انگار خودش را بغل کرده است. و برای آرام به نظر رسیدن این ژست مطمئن شوید که مدل چشمانش را می بندد وسرش را کمی بلند می کند. نتیجه ی این عکس زیبا و رویایی خواهد بود.

4. با اکسسوری ژست بگیرید. گاهی اوقات لوازم جانبی فرصت های خوبی را برای عکاسی به شما ارائه می دهند. بنابراین لوازم جانبی مانند: کلاه، روسری، عینک آفتابی، کیف دستی، ساعت، انگشتر و .... را برای عکسبرداری امتحان کنید و لذت ببرید.

 

ژست عکاسی

 

5. نوع دیگر از عکس های است که سوژه در حال قدم زدن است اما این بار سوژه در جهت مخالف دوربین حرکت می کند. می توانید روی شانه زوم کنید و سوژه مو یا لباس خود را حرکت دهد که این کار باعث سر زنده تر شدن عکس می شود.

 

ژست عکاسی در حال قدم زدن

 

6. برای ژست نیمرخ از مدل بخواهید که به پهلو بچرخد این ژست ، ژستی ساده و برازنده است . همچینی مدل می تواند یک دستش را روی گردن قرار دهد تا حس مهربانی و صمیمیت را به مخاطب انتقال دهد .

 

ژست نیمرخ

 

7. عکس گرفتن در فصل پاییز به دلیل تنوع در رنگ برگها زیبایی و جلوه ی خاصی به عکس می بخشد. بنابراین عکاسی در این فصل رنگارنگ و پر از نقاشی خدا را از دست ندهید.

 

عکس گرفتن در فصل پاییز

 

 در آخر امید است که نوشتن این مقاله و بررسی کردن نکات عکاسی پرتره با گوشی موبایل برای شما سودمند و مفید واقع شود. سعی کنید قبل از اقدام به عکاسی کردن با دوربین گوشی موبایل، نحوه ی کار کردن با تمام قسمت ها را یاد بگیرید و سپس آماده ی عکاسی کردن با بهترین نتیجه شوید تا بتوانید هنگام عکاسی کردن با گوشی موبایل خود از کاربردهای آن به خوبی بهره مند شوید. شما می توانید در اینترنت و صفحه های مجازی ژست های متفاوت زیادی را جستجو کنید و آن ها را برای عکاسی زیباتر الگو قرار دهید.

 

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا