نحوه‌ی عکاسی صنعتی با دوربین گوشی موبایل

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ دوشنبه

نحوه‌ی عکاسی صنعتی با  دوربین گوشی موبایل

 

قبل از شروع کردن به اصل مطلب مقاله باید گفت که واقعا عجب لذت نابی در عکاسی کردن است و زمانی فرا خواهد رسید که تمام عکس ها چیزی جز مرور بر خاطرات نخواهند بود.

 

عکاسی صنعتی چیست؟

به فرایندی که در آن عکس هایی به منظور تبلیغات و معرفی محصولات تهیه می شوند عکاسی صنعتی گفته‌ می شود. این محصولات می توانند خوراک، پوشاک، یک مکان، یک صنعت و یا هر چیز دیگری باشد که در آن قصد معرفی بهتر از آن را داریم. سبک عکاسی صنعتی با توجه به نوع محصول و فضایی که قرار است محصول در آن معرفی شود می‌ تواند متغیر باشد. مثلا هنگامی که از غذای یک رستوران برای تبلیغات در اینستاگرام عکاسی صنعتی انجام می دهیم، چیدمان روی میز و رنگ نور محیط در عکاسی بسیار تاثیر گذار است در حالی که برای عکاسی صنعتی یک ابزار صنعتی مانند چکش برای تبلیغ در یک کاتالوگ، یک زمینه و پشت زمینه سفید همراه با نور سفید برای عکاسی صنعتی آن محصول مناسب است. در کل بخش اصلی از عکاسی صنعتی توجه به محیط، دمای رنگ و پس زمینه ها می باشد و در آخرین مرحله کار با دوربین است. تا پایان این مقاله با همراه باشید که هم اصلیت عکاسی صنعتی را بیاموزید و هم چگونگی عکاسی صنعتی با گوشی موبایل را یاد بگیرید.

همان گونه که عکاسی صنعتی با دوربین ها ی حرفه ای نیازمند لنز، امکانات نور پردازی و همچنین خلاقیت در ایده پردازی هستند، عکاسی صنعتی با گوشی موبایل نیز نیازمند امکانات نورپردازی و همچنین خلق ایده است ولی در خصوص لنز در آن ها، بر خلاف دوربین های حرفه ای که لنز در آن ها می تواند متغیر باشد، برای همه ی گوشی های موبایل این امکان تغییر لنز و یا شاید نصب لنز ثانوی امکان پذیر نیست.

 

انواع عکاسی صنعتی

لازم است بدانید که عکاسی صنعتی به تنهایی فقط یک عکاسی نیست و بسته به عواملی از جمله تکنیکهای زیبا سازی و ویرایش عکس بعد از کامپیوتر بستگی دارد. انواعی از عکاسی صنعتی وجود دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها و جزیئات اجرایی آن می پردازیم.

 

1. عکاسی صنعتی محصولات غذایی و خوراکی

محصولات غذایی خود در دو دسته‌ی بدون بسته بندی و با بسته بندی عرضه می شوند. نوع بسته بندی در عکاسی صنعتی آن تاثیر گذار است. اگر قرار است از محصولی بسته بندی شده عکاسی صنعتی تهیه کنید بهتر است فایل طراحی بسته بندی را به صورت مجزا از کارفرما تقاضا کنید که در پست پروداکشن نهایی از آن استفاده کنید. پست پروداکشن به مرحله‌ای بعد از عکاسی مرتبط که می شود که روی کامپیوتر و با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی اقدام به ویرایش عکس صورت می گیرد. معمولا در محصولات بسته بندی ایرادهایی در چاپ و یا بسته بندی وجود دارد که می توان با استفاده از ویرایش نهایی عکس اقدام به زیبا سازی حرفه‌ای تصاویر کرد.

در عکاسی محصولات غذایی که بسته بندی ندارند و یا کارفرما از شما خواسته است که آن ها را از بسته بندی خارج و سپس عکاسی صنعتی نمایید می توانید از ابزارهای کمکی برای با کیفیت تر نشان دادن محصول استفاده کنید. مثلا وقتی قرار است از گوشت مرغ سوخاری شده عکاسی نمایید می توانید با استفاده از رنگ‌ زعفران برای لذیذتر بودن و زیباتر شدن محصول استفاده کنید.

 

 

2. عکاسی صنعتی محصولات تولیدی

اغلب در این دسته از نوع عکاسی صنعتی معمولا محصول روی زمینه و پشت زمینه سفید عکاسی می شوند که در آن صرفا هدف نشان دادن کلیات و جزیئات محصول است. لذا به تصویر کشیدن تمامی این جزیئات و کلیات در فضای نوری مناسب اصالت اصلی این نوع از عکاسی صنعتی می باشد. این نوع محصولات می تواند شامل ابزارآلات صنعتی مانند چکش، پیچ گوشتی، لامپ، چرخ گوشت، تلویزیون و هرچیزی دیگری که قابل عرضه باشد خواهد بود. غذا ها و خوراکی ها نیز در این دسته هستند ولی به دلیل دستکاری در رنگ و جزئیات آن کار کمی سخت تر خواهد شد لذا در این دسته قرار نمی گیرند.

چون عکاسی صنعتی از محصولات معمولا برای وب‌سایت ها و یا کاتالوگ و بروشور تهیه می شوند لازم است از زاویه های مشخص و ثابتی عکاسی شوند. لذا وجود یک پایه گوشی موبایل برای ثابت بودن دوربین آن در مکانی ثابت با تنظیم زاویه دید معینی لازم است.

 

عکاسی صنعتی محصولات تولیدی

 

از طرفی برای عکاسی روی زمینه سفید و با پشت زمینه سفید توصیه می شود حتما از لایت باکس و یا چادرهای عکاسی استفاده کنید تا بهترین عکس صنعتی با بیشتر جزیئات و بدون کمترین تغییر رنگ تهیه شود.

محصول را درون چادر عکاسی و یا لایت باکس قرار داده و سپس گوشی موبایل را روی پایه قرار دهید و با تنظیم قدرت نور پردازی، عکاسی صنعتی با کیفیتی با استفاده از دوربین گوشی موبایل انجام دهید. استفاده در چادر عکاسی نیاز به نورهای جانبی است ولی لایت باکس ها خودشان مجهز به نورپردازی هستند و استفاده راحت تری دارند. نمونه عکس موبایل عکاسی شده در لایت باکس را در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

 

3. عکاسی صنعتی خلاقانه

زمانی که نیاز به خلق یک ایده برای عکاسی دارید می توانید با استفاده از تکنیک های گوناگونی اقدام به این کار نمایید. این نوع از عکاسی می تواند برای هرچیزی صورت بگیرد. برای معرفی یک دوربین و یا یک خوراکی. مثلا برای عکاسی دروبین عکاسی معلق روی هوا باید از دو عکس استفاده نمایید.

دو عکس که یکی عکاسی دوربین روی سطحی مانند یک پایه دوربین قرار دارد و عکس دیگر از محیط بدون دوربین. سپس با استفاده از نرم افزارهای ادیت عکس مانند فوتوشاپ دوعکس در هم ادغام شده و خروجی نهایی تصویری معرکه خواهد بود. برای این حالت ابتدا باید از یک پایه دوربین برای نگهداری گوشی موبایل خود بهره ببرید که در عکاسی صنعتی در هر دو حالت دوربین گوشی موبایل تکان نخورد تا هر دو عکس دقیقا در یک زاویه عکاسی شود.

بعضی وقت های خلاقیت در عکاسی صنعتی محصور به استفاده از تکینیک های عکاسی نمی شود و به خلاقیت در نمایش هم ارتباط پیدا می کند. خلاقیت در نمایش به گونه ای که بیننده جذب جذابیت محصول گردد. مانند عکاسی از یک توت فرنگی:

 

عکاسی صنعتی خلاقانه

 

4. عکاسی صنعتی رویدادها ( عکاسی مراسمات، عکاسی خبری ورزشی و غیر ورزشی و ...)

این نوع از عکاسی هم به دلیل تجاری بودن آن در دسته ی عکاسی صنعتی قرار می گیرد. دقت کنید در مراسمات با توجه به جایگاه عکاس، همیشه نمی توان بهترین عکس را متصور بود. مثلا در حین عکاسی یک بازی فوتبال، با توجه به اینکه عکاس در کناره های زمین است و نمی تواند به بازیکنان نزدیک شود عکاسی با هر نوع گوشی موبایلی امکان پذیر نیست. مگر اینکه از تجهیزات جانبی استفاده نماید. تجهیزات جانبی مانند لنزهای کلیپسی با قدرت های زوم اپتیکال چند برابری. توجه کنید شاید این نوع لنزهای با توجه به نوع تله بودن آن سنگین تر از گوشی موبایل باشند و بسته به قدرت زوم آن وکیفیت ساخت می تواند متغیر باشد. نوع های سنگین آن روی سه پایه عرضه می شوند و می توانید با استفاده از آن لذت عکاسی واقعی را تجربه کنید.

دقت کنید که از این نوع لنزهای کلیپسی در نوع ماکرو، واید و فیش آی هم عرضه می شوند و شاید قصد عکاسی به صورت ماکرو را داشتید در این صورت می توانید با تهیه این لنز یک عکاسی صنعتی حرفه‌ای را با کمترین هزینه به ارمغان بیاورید.

 

عکاسی صنعتی رویدادها ( عکاسی مراسمات، عکاسی خبری ورزشی و غیر ورزشی و ...)

 

5. عکاسی صنعتی معماری

عکاسی معماری یکی دیگر از حوزه های عکاسی صنعتی می باشد. در این نوع عکاسی از سوژه هایی نظیر بناهای معماری، سازه ها و ساختمان ها عکس برداری انجام می شود. عکاسی صنعتی معماری رده بندی های متفاوتی دارد، اما یکی از متداول ترین شکل آن عکسبرداری از منظره ی داخلی و خارجی بناها و ساختمان ها می باشد. توجه داشته باشید هنگام عکس برداری از بناها و ساختمان ها از دوربین ها و لنزهای زاویه باز و دیافراگم بزرگ بهره بگیرید. نحوه ی عکس برداری باید به گونه ای باشد که بنا و ساختمان خودشان بازگوی حقیقت باشند.

 

عکاسی صنعتی معماری

 

6. عکاسی صنعتی هوایی

عکاسی هوایی یکی دیگر از زیر شاخه های عکاسی صنعتی می باشد و از روش ها و تکنیک هایی است که توسط آن از نقاط مختلف زمین عکس برداری می شود. معمولا این نوع عکس برداری از هوا گرفته می شود و توسط وسایلی چون بالن یا هواپیما صورت می گیرد. عکاسی هوایی شامل عکس هایی می شود که از تمام خصوصیات سطح زمین از پستی و بلندی ها گرفته تا ساخت و سازها را در بر می گیرد. در عکاسی هوایی می‌توان دوربین‌ها را به ارتفاع فرستاد و کاملا از بالا از سوژه‌ها عکاسی کرد یا اینکه به طور نیمه‌قائم این کار را انجام داد. توجه به رنگ‌ها و سایه‌ها و البته نور هم در عکاسی هوایی بسیار مهم است.

 

عکاسی صنعتی هوایی

 

7. عکاسی صنعتی مدلینگ(پوشاک)

 عکاسی مدلینگ تبلیغاتی یکی از شاخه های کاربردی تبلیغاتی می باشد. امروزه عکس های مدلینگ بیشترین کاربرد را برای تبلیغات محصولات مد و لوازم آرایشی و بهداشتی دارد. عکاسی مدلینگ به نوعی کار شخصی گفته می شود، که برای نمایش یک محصول جهت تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از عکاسان هستند که به این شاخه از عکاسی علاقه ی زیادی دارند. به این نوع عکاسی فشن یا مد می گویند. در عکاسی مدلینگ به مبحث مد و هر چیزی که برای نمایش یک محصول جدید با استفاده از صورت و بدن انسان باشد اشاره دارد. عکاسی مد و عکاسی مدلینگ و ویرایش تخصصی آن اغلب به گرفتن تصاویر برای اهداف تبلیغاتی مثلا: لباس، سبک مو، آرایش، جواهرات و یا سایر محصولات مربوط به مد اشاره دارد.

 

عکاسی صنعتی مدلینگ(پوشاک)

 

بهترین استفاده از امکانات عکاسی در حالت پرو برای عکاسی صنعتی با گوشی موبایل

 

الف. عکاسی HDR

توجه داشته باشید استفاده کردن از قابلیت HDR در گوشی موبایل بسیار راحت و ساده می باشد. فقط باید هنگام عکاسی کردن در این حالت دستتان هیچ گونه لرزشی نداشته باشد و ثابت باشد و اگر انجام این کار برایتان مشکل است می توانید از سه پایه برای عکاسی کردن در حالت HDR استفاده کنید تا عکسی فوق العاده زیبا و شیک ثبت گردد. هنگامی که عکسی را همراه با قابلیت HDR میگیرید، دوربین شما چندین عکس را با سرعت و پشت سر هم، ولی با میزان روشنایی متفاوت را می گیرد. سپس نرم افزار دوربین تلفن های هوشمند این تصاویر را با یک عکس واحد ترکیب می کند که جزئیاتی از تاریک ترین و روشن ترین مناطق را حفظ می نماید.

 

عکاسی HDR

 

ب. تنظیم سرعت شاتر

هنگام عکاسی کردن تنظیم سرعت شاتر را فراموش نکنید. زیرا سرعت شاتر علاوه بر کنترل میزان نور ورودی بر سنسور، بر میزان وضوح یا تار شدن تصاویر شما نیز تاثیر می گذارد. تنظیم سرعت شاتر بر روشنایی عکس های شما نیز تاثیر گذار می باشد. هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد، میزان نور کمتری به سنسور برخورد می کند و در نتیجه تصویر با نور کمتری ثبت می گردد.

 

تنظیم سرعت شاتر

 

ج. تنظیم ایزو

ISO یکی از ضروری ترین و بنیادی ترین جنبه های عکاسی به خصوص در رابطه با تنظیمات اولیه ی دوربین گوشی موبایل می باشد. ایزو میزان حساسیت حسگر عکس به نور را تعیین می کند. هر چه عدد ایزو کمتر باشد حساسیت حسگر به نور کمتر می شود. هر چه مقدار ایزو بالاتر باشد فیلم یا سنسور حساسیت بیشتری به نور دارند. در ایزوهای پایین، باید از سرعت‌های شاتر بالا و یا گشودگی بیشتر دیافراگم استفاده کرد. به طور مستقیم عدد ایزو در میزان روشنایی عکس دخالت ندارد، ولی عدد ایزو با کنترل تاریکی یا روشنایی عکس نهایی، بر روی آن تاثیر می گذارد و از نور دهی به عنوان پایه استفاده می کند. برای مثال زمانی که یک عکاس در محیطی با شرایط نوری ضعیف مانند شب و یا تاریکی قرار می گیرد و نور محیط کم است در نتیجه یکی از راه های افزایش نوردهی در تصاویر افزایش میزان حساسیت سنسور یا همان ایزو می باشد.

 

 تنظیم ایزو

 

د. تنظیم اپرچر یا دیافراگم

دیافراگم قطعه ای است که درون لنز دوربین قرار گرفته است و از 6 تا 9 تیغه ی فلزی تشکیل شده است و طوری طراحی شده است که با گشاد و تنگ شدن آن میزان عبور نور را از روزنه ی میانی آن ها که به آن اپرچر Aperture گفته می شود کنترل می کنند. دیافراگم با ارقامی به نام استاپ یا f-Stop اندازه‌گیری شده و نمایان‌گر نرخ عددی فاصله کانونی تقسیم بر میزان گشادگی خواهد بود. این تنظیم برای عکاسی چه با دوربین حرفه‌ای و چه با دوربین موبایل در حالت پرو بسیار مناسب می باشد. هرچه نور دریافتی سنسور بیشتر شود، زمان مورد نیاز برای ثبت تصویر هم کاهش می یابد (سرعت شاتر بیشتر می شود). این موضوع، لرزش های دست در زمان عکاسی در محیط های کم نور را بی اثر می کند. بنابراین گشودگی بیشتر دیافراگم می تواند به شفاف تر شدن تصاویر بیانجامد. در حال حاضر گوشی های هوشمند دارای دریچه دیافراگم بین f/1.2 تا f/2.6  می باشند. توجه کنید هر چه اعداد دیافراگم در گوشی های هوشمند کمتر باشد دوربین گوشی بهتر است.

 

تنظیم اپرچر یا دیافراگم

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا