چگونه با موبایل در شب عکاسی کنیم؟

تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۰/۱/۲۱ شنبه

عکاسی در شب با موبایل و نکاتی که باید رعایت کنید

 

عکاسی در شب با موبایل و نکاتی که باید رعایت کنید

در این مقاله می خواهیم عکاسی در شب با گوشی موبایل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. شاید وقتی که سر تیتر مقاله را مشاهده کردید با خود بگویید که ممکن است عکاسی در شب با گوشی موبایل کار سخت و ناممکنی باشد. اما باید گفت این تصور درست نیست هر کاری با اراده و تکرار و تمرین می تواند امکان پذیر باشد. مشکلی که دوربین های گوشی موبایل دارند این است که سنسور آن ها بسیار کوچک می باشد، شاید نتوانید عکس های خیلی خوب و عالی را در شب به ثبت رسانید. اما این بدان معنا نیست که نمی توانید در تاریکی شب عکاسی کنید. خوشبختانه دوربین گوشی‌های موبایل روز به ‌روز در حال پیشرفت هستند و توان رقابت با سایر دوربین‌های دیجیتال را پیدا کرده‌اند. عکاسی در شب با موبایل می تواند یک هنر بزرگ و یک چالش به شمار آید. توجه داشته باشید که برای عکاسی در شب حتما نیاز به دوربین های حرفه ای دیجیتال نمی باشد بلکه با گوشی موبایل خود نیز می توانید فقط با رعایت چندین نکته ی ساده به راحتی عمل عکس برداری را انجام دهید.

 

عکاسی در شب با موبایل و نکاتی که باید رعایت کنید

 

نکاتی که برای عکاسی در شب با موبایل باید رعایت کنید به شرح زیر می باشد:

 

گوشی موبایل خود را هنگام عکاسی کردن ثابت نگه دارید

ثابت نگه داشتن گوشی موبایل می تواند یکی از فاکتورهای مهم عکاسی در شب باشد. اگر هنگامی که در حال عکاسی کردن هستید دست شما بلرزد، عکس تار و بی کیفیت خواهد شد و به کلی خراب می شود. بنابراین سعی کنید برای جلوگیری از خراب شدن عکس، هنگام عکاسی در شب به جایی تکیه دهید که مانع از لرزش دستان شما شود. روش بهتری که می توانید برای این حالت انتخاب کنید تهیه کردن یک سه پایه برای گوشی موبایلتان می باشد. در این صورت با خیالی راحت و آسوده بدون نگرانی از خراب شدن عکس ها به عکاسی کردن خود در شب مشغول شوید.

 

گوشی موبایل خود را هنگام عکاسی کردن ثابت نگه دارید

 

از حالت شب در گوشی موبایل خود برای عکاسی کردن استفاده کنید

می توان گفت که امروزه هر تلفن هوشمندی یک حالت شب را ارائه می دهد که برای عکاسی در شب بسیار مفید می باشد. حالت شب در گوشی های اندروید معمولا نوردهی را تنظیم می کند و سرعت شاتر را برای گرفتن نور بیشتر می کند. سعی کنید هنگام استفاده کردن از حالت شب نیز گوشی همراه خود را ثابت و بدون لرزش نگه دارید چون در غیر این صورت عکس ها به طور کل خراب می شوند. استفاده از این حالت این امکان را می دهد که در شب و یا جایی که نور کم است عکس های زیبا و خوبی بکشید.

 

از حالت شب در گوشی موبایل خود برای عکاسی کردن استفاده کنید

 

هنگام عکاسی در شب درجه ISO را تا 400 افزایش دهید

ISO در اکثر برنامه های گوشی وجود دارد که با تنظیم سطح این ویژگی، حساسیت سنسور دوربین افزایش یا کاهش می یابد. هر چه درجه ی ایزو را بالاتر ببرید، تصویر شما روشن تر خواهد شد. استفاده از  ISOهای پایین در شب به دلیل حساسیت کمتر سنسور دوربین به نور، موجب جذب کمتری از نور شده و نتیجه آن عکسی تیره خواهد بود. اما استفاده از  ISOهای بالاتر تا 400 درجه می تواند یکی از راه ‌حل های ساده در هنگام عکاسی در شب باشد. این کار موجب می شود بدون استفاده از فلاش گوشی موبایل و نورهای محیط بتوانید عکسی فوق العاده را ثبت کنید.  

 

هنگام عکاسی در شب درجه ISO را تا 400 افزایش دهید

 

استفاده کردن از تایمر هنگام عکاسی در شب

گفتنی است همانطور که استفاده کردن از تایمر در روز یک نکته ی مهم می باشد. در شب نیز استفاده کردن از تایمر می تواند ایده ی خوب و مناسبی باشد. زمانی که هنگام عکاسی کردن از تایمر استفاده می کنید زمان بیشتری را برای انتخاب بهترین زاویه در اختیار شما قرار خواهد داد. هم چنین استفاده از تایمر، مانع از تار شدن و خراب شدن عکس ها خواهد شد. گزینه ی 5 تا 10 ثانیه بهترین انتخاب تایمر می باشد.

 

گزینه ی PRO در عکاسی کردن شب را فراموش نکنید

سعی کنید هنگامی که در شب مشغول عکاسی کردن هستید گزینه ی PRO را هرگز از یاد نبرید. با استفاده و انتخاب این گزینه می توانید عکس های حرفه ای و زیبایی را در شب بکشید. هم چنین با استفاده از این گزینه می توانید تنظیمات و نور دهی را به صورت دستی تغییر دهید.

 

گزینه ی PRO در عکاسی کردن شب را فراموش نکنید

 

نور فلاش در عکاسی کردن همیشه گزینه ی مناسبی نیست

معمولا استفاده از نور فلاش برای عکاسی در شب راه حل مناسبی به نظر می رسد و این ایده به نظر منطقی است، اما همیشه کارساز نیست. سعی کنید هنگام عکاسی در شب از نور فلاش دوربین گوشی خود استفاده نکنید. با استفاده از فلاش گوشی تنها فاصله بسیار نزدیک به دوربین روشن می شود و فضای پشت سوژه کاملاً تیره ثبت خواهد شد. بنابراین فرقی نمی‌کند پشت سر شما یک فضای زیبا باشد یا یک دیوار مشکی، زیرا با استفاده از فلاش در شب عکس مورد نظر کاملا زشت و نا واضح خواهد شد و به کلی از بین می رود.

 

نور فلاش در عکاسی کردن همیشه گزینه ی مناسبی نیست

 

استفاده از حالت HDR برای عکاسی در شب

HDR مخف High Dynamic Range و به معنی محدوده‌ی دینامیکی گسترده است. همان‌ طور که از معنی HDR  مشخص است، فعال کردن این حالت موجب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر می‌شود. در عکاسی منظور از محدوده‌ی دینامیکی، نسبت روشنی تصویر به نسبت تاریکی آن است. یکی از مواردی که به عکس ‌برداری در شب به شما کمک می‌کند استفاده از حالت HDR می باشد. انتخاب گزینه ی HDR در فضایی که نور کمی وجود دارد و تاریک است می تواند عکس های واضحی را ثبت کند. اگر در یک شب تاریک تنها روشنایی شما تعدادی از لامپ های خیابان باشد، استفاده کردن از حالت HDR گزینه ای مناسب و مفید می باشد. در واقع با استفاده از HDR  بخش‌های پیش ‌زمینه روشن ‌تر می‌شوند و بخش‌های بسیار روشن پس ‌زمینه، کم‌ نورتر می‌ گردند. دقت کنید هنگامی که برای عکاسی از حالت HDR استفاده می کنید باید دستانتان بدون لرزش باشد. زیرا در صورت لرزش دست نتیجه ی کار نا رضایت بخش خواهد بود بنابراین استفاده از سه پایه را هنگام عکاسی کردن فراموش نکنید.

 

استفاده از حالت HDR برای عکاسی در شب

 

شرایط و محیط مناسب را برای عکاسی در شب انتخاب کنید

اگر می خواهید هنگام عکاسی در شب عکس هایی زیبا بکشید، حداقل باید مقدار نور کمی در محیط وجود داشته باشد. سعی کنید در مناطقی عکاسی کنید که نور چراغ خیابان ها، نور چراغ اتومبیل ها و ... وجود داشته باشد. به این ترتیب می توانید نور مورد نیاز جهت عکاسی در شب را تا حدی تامین کنید. حتی منابع نوری ضعیف هم می‌توانند به شما کمک کنند تا از بالا رفتن نویز در عکس یا تاری ناخواسته جلوگیری کنید. اگر در منطقه‌ ای با نور بسیار کم قرار دارید، می‌توانید از نور فلاش موبایلتان استفاده کنید، اما عکس‌هایی که با استفاده از نور فلاش گرفته می‌شوند به طور کامل بی کیفیت خواهند شد.

 

شرایط و محیط مناسب برای عکاسی در شب

 

عدم استفاده از کاهش دهنده ی نویز هنگام عکاسی در شب

برخی از گوشی های موبایل دارای قابلیتی تحت عنوان کاهش‌دهنده نویز هستند. سعی کنید هنگام عکاسی کردن از انتخاب این گزینه پرهیز کنید. زیرا قابلیت کاهش‌دهنده نویز در شب باعث ایجاد نورهای سفیدی در عکس می‌شود. روشن بودن این حالت باعث می‌شود که سرعت شاتر شما دو برابر شود و این می‌تواند تأثیر مخربی روی زیبایی عکستان بگذارد و کاملا عکس ها را نابود کند.

 

 

برای عکاسی در شب میزان نوردهی ( Exposure ) را به خوبی تنظیم کنید

برای گرفتن بهترین عکس ممکن در شب با دوربین گوشی موبایل، بهتر است میزان نوردهی را به‌صورت دستی تنظیم کنید. هدف از تنظیم نوردهی این است که بخش های پر نور صحنه به میزانی در عکس نوردهی شوند که رنگ‌ ها و جزئیات آن ‌ها به‌ خوبی مشخص شود. نوردهی بیش ‌از حد، می‌تواند بخش ‌های پر نور صحنه را به ‌قدری روشن کند که جزئیات بصری آن‌ ها از دست برود. از این‌که برای ثبت دقیق رنگ و جزئیات صحنه میزان نوردهی را کم کنید ترسی نداشته باشید.

 

برای عکاسی در شب میزان نوردهی ( Exposure ) را به خوبی تنظیم کنید

 

عدم استفاده از قابلیت زوم هنگام عکاسی کردن

زوم کردن بر روی سوژه ها چه در عکاسی شب و چه در روز می تواند تاثیر منفی داشته باشد. در هنگام عکاسی در شب باید از این قابلیت کلا خودداری کنید زیرا با زوم کردن، لرزش دست خود و نویز عکس را تقویت خواهید کرد. اگر دلتان می خواهد که تصویر در عکس برای شما بزرگ تر و واضح تر باشد می توانید به سوژه نزدیک‌تر شوید یا اگر این کار ممکن نبود پس از گرفتن عکس آن را برش بزنید. با این روش قطعاً از نتیجه‌ی نهایی رضایت بیشتری خواهید داشت. زوم کردن روی سوژه ی مورد نظر بی فایده است و فقط تجربه عکاسی را خراب می کند.

 

ویرایش کردن عکس ها بعد از اتمام عکاسی کردن

بعد از انجام مراحل عکاسی و اتمام کار در مرحله ی آخر نوبت به ویرایش عکس ها می رسد. یکی از ویژگی های اپلیکیشن های ویرایش عکس، امکان تنظیم نوردهی و کنتراست می باشد. اگر در گوشی موبایل خود برنامه ی ویرایش عکس ها را ندارید می توانید آن را دانلود کنید و به راحتی از آن نهایت استفاده را ببرید. ویرایش کردن تصویر، یک راه عالی برای ثبت یک عکس ساده و تبدیل کردن آن به یک شاهکار هنری می باشد. ویرایش تصویر به پردازش جزئیات تصاویر، در شرایط کم نور کمک بسیار زیادی می کند.

با به پایان رسیدن این مقاله و رعایت نکات ذکر شده توسط کاربران، تا حدود زیادی امکان یادگیری برای کسانی که می خواهند در شب عکاسی کنند فراهم شد. اگر زمانی تصمیم به عکاسی در شب را گرفتید با به یاد آوردن این نکات عکس هایی زیبا را برای خود ثبت کنید که بعدا با دیدنشان هیجان زده شوید. فراموش نکنید که یاد گرفتن هر کاری با تکرار و تمرین به راحتی امکان پذیر خواهد بود. به امید موفقیت و پیروزی تک تک شما عزیزان در هنگام انجام دادن کارها و حرفه هایتان.

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا